Co s růžemi v prosinci: Úspěch zařídí síran draselný

Docela obyčejný síran draselný má při péči o růže mnohem významnější úlohu, než většina lidí tuší – dokáže je totiž snadno ochránit před nástrahy zimy.

Jarní prořezávání růží je náchylné k chybám, i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S přicházející zimou se péče o růže na zahradě stává pro jejich přežití a rozkvět v nadcházejících ročních obdobích opravdu klíčovou. A jaká je tajná ingredience, která zajistí jejich odolnost a úspěch? Starý dobrý síran draselný.

Na co v zimě dbát

Zásadní je v tomto období prořezávání a pečlivá příprava na chladné měsíce. Pro snadné přezimování je klíčové zejména hnojení. Od začátku září do začátku prosince by měla být zavedena základní směs. Doporučuje se roztok obsahující po jedné polévkové lžíci superfosfátu a síranu draselného rozpuštěných v 10 litrech vody. Pro jeden keř by měly stačit přibližně 3 litry takto připraveného roztoku. Fosfor hraje významnou roli při kvetení a odolnosti vůči chladu, zatímco draslík napomáhá tvorbě pupenů a poupat.

Růže si také potrpí na vlhkou půdu, proto je pravidelné zalévání nezbytností. S blížícím se koncem září by se však jeho četnost měla snížit. Za deštivého počasí může být dokonce nutné přestat zalévat úplně. „Upřednostňujte ranní zalévání, protože noční vlhkost v kombinaci s nižšími teplotami může podporovat růst bakterií, což může vést k potenciálním infekcím,“ varuje čtenářka Michaela M. z Malenovic. V redakci Chalupáři-Zahrádkáři se nám osvědčilo i hnojení růží dřevěným popelem nebo manganistanem.

Hnojení růží stačí aplikovat v těch správných intervalech a pokvetou jako splašené celou sezónu. Ani v květinářství nemají tak pěkné

Jak na řez a prevenci

Stříhání růžových keřů je samo o sobě uměním. Všeobecně však platí, že méně řezu na podzim znamená větší odolnost v zimě, jak informuje web ZahrádkářskáPoradna. Doporučuje se proto zastřihávat pouze vrcholky, poškozené nebo nemocné části a staré dřevo. Kromě toho může být prospěšné použít pod každý keř hrst popela – ten pomůže rostlinám rychle se vzpamatovat. Musíte ho však dobře zapracovat do půdy.

Nejlepší zimní ochrana pro růže iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše růže bez potíží přežily i tu nejtužší zimu, musíte se o ně právě teď správně postarat – pomůže vám osvědčený síran draselný

U růží, které byly v minulosti náchylné k chorobám, jako je například obávaná černá skvrnitost, je vhodné v této době zahájit preventivní postřiky, jak doporučují odborníci z AgroBio. Vyhnete se tak rozvoji onemocnění ještě před objevením prvních tmavých skvrn na listech během jarního rašení. A důležitá je také ochrana kořenů před mrazem, proto růže před nástupem trvalých mrazů obložte slámou nebo ještě lépe chvojím. Ideální jsou podle mě především smrkové větvičky nebo odstřižky z tújí.

Jak ochránit před zimou stromkovou růži – praktický a názorný návod

Jak o své růže pečujete před příchodem zimy a během ní vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články