Cypřiš a vavřín: Tyto rostliny se nevyplatí pěstovat, zničí vše kolem sebe

Výsadbu některých keřů je vhodné důmyslně zvážit. Mohou způsobit zdravotní komplikace, ale také zahlušit celou zahradu.

Živý plot i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Jsou stromy, rostliny a keře, které sice mohou na první pohled vypadat pěkně a lákavě, jejich vysazením si ale můžete zadělat na poměrně velký problém. Stejně jako já bojuji se sousedem, který je milovník tújí. Bohužel se o ně ale neumí starat, takže místo oslnivého a funkčního živého plotu se dívám na chudáčky narezlé barvy, které rozhodně nepůsobí vábně. Podobně byste si ale měli také rozmyslet, zda je vhodné vysadit cypřiš či vavřín.

Není vavřín jako vavřín

Existuje mnoho druhu tohoto keře. Jeho asi nejznámější podobou je lidově známý bobkový list. Chalupáři-Zahrádkáři radili, jak si jej pěstovat v pohodlí domova. A zdaleka se nejedná pouze o oblíbené aromatické koření, má také mnoho pozitivních přínosů pro lidské zdraví. Podporuje trávení, pomáhá při zažívacích potížích, zmírňuje nachlazení i kašel a ulevuje od otoků a artritických bolestí. Věnec z něj už staří Římané pokládali na hlavu těm nejudatnějším vojevůdcům, například samotnému Caesarovi, informuje web Deník.

Nevšední keře, které oživí i ten nejnudnější živý plot. Dodají zahradě šmrnc a eleganci

Kromě lidského zdraví ale pomáhá i dobrému růstu rostlin, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Oproti tomu portugalský vavřín (Prunus lusitanica Angustifolia), tolik oblíbený jako efektní neopadavý živý plot, ale také solitér, může přestavovat velkou hrozbu pro vaše domácí mazlíčky i vás. Temně černé plody jsou nejedlé a mohou způsobit zažívací potíže. „Můj velmi aktivní pes musí vše ochutnat, mimo jiné i tyto lákavé bobule. Museli jsme s ním zajet k veterináři a dávám si teď velký pozor na to, co kde pozře,“ řekla paní Monika L. z Javořic.

Portugalský vavřín iZdroj fotografie: Uživatel Linda in Fortuna / Creative Commons / CC BY-NC
Portugalský vavřín je impozantní, jeho černé plody ale mohou způsobit zažívací potíže

Pozor i na cypřiš

Opatrnost je na místě také v případě, že vysadíte Cypřišovec Leylandův (Cupressus × leylandii), i když z jiného důvodu. Tento nemírně populární jehličnan je často využíván jako živý plot. Roste ovšem velmi rychle a při nepravidelné péči může dorůst až do výšky 15 metrů. Abyste se vyhnuli sousedským sporům, je tedy naprosto stěžejní jej pravidelně stříhat a tvarovat. Web iDnes varuje, že je rovněž náročný na vláhu a živiny.

Jaké stromy a keře byste na zahradu nikdy nevysadili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články