Dubnové hnojení lilií a péče o ně: S růstem pomůže hnůj, chce to ale i dostatek světla

Pořádná porce hnoje nevyživí jen užitkovou zahradu, ale i tu okrasnou. Vděčné za něj budou například oblíbené lilie.

Dubnové hnojení lilií a péče o ně: S růstem pomůže hnůj, chce to ale i světlo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V dubnu nastává rozhodující období pro hnojení lilií. Cílem není jen vyživit rostlinu, ale také připravit půdu pro silný růst a zářivé květy v nadcházejících měsících, jak informuje web KrálDílny. Co tedy těmto květinám dopřát?

Výběr správného hnojiva

Velmi oblíbený je při jejich výživě zejména hnůj, je ovšem důležité používat spíše ten dobře zkompostovaný než čerstvý, protože ten může obsahovat vysoké množství čpavku, který jemné kořeny lilií spálí. Naopak kompostovaný hnůj pomalu uvolňuje živiny do půdy, zlepšuje její strukturu a mikrobiální život bez jakéhokoliv rizika.

Dalším vynikajícím doplňkem pro pěstování lilií je i dřevěný popel. Dodává jim základní minerální látky, jako je vápník, draslík, fosfor a hořčík. Popelové hnojivo lze připravit rozmícháním dvou polévkových lžic dřevěného popela v deseti litrech vody. Vše nechte vylouhovat přes noc a poté své rostliny jednoduše zalijte. Tento postup rostlinu nejen vyživuje, ale také pomáhá neutralizovat kyselost půdy, což podporuje lepší příjem živin.

Superfosfát pro živé barvy

Pokud vám jde spíše o syté barvy květů (a samozřejmě i o jejich maximální velikost), pak vsaďte na jiné hnojivo – superfosfát. Ten totiž podle webu iZahrádkář stimuluje silný vývoj kořenů a zvyšuje odolnost vůči chorobám a mrazu, čímž liliím dodává dostatek síly k tomu, co vás na nich těší nejvíce (a tím je samozřejmě kvetení).

Jarní pěstování lilií: Po přidaném jehličí v půdě vykvetou mnohem rychleji

Vyvážení slunce a stínu

Velmi důležité je ovšem i to, kde tyto rostliny pěstujete, jak jsem se sama přesvědčila. Liliím se nejlépe daří tam, kde se mohou vyhřívat na ranním slunci a zároveň později odpočívat v odpoledním stínu. Tato rovnováha zabraňuje spálení jemných okvětních lístků a zároveň zajišťuje rostlině dostatek světla pro fotosyntézu.

Aby se vašim liliím letos opravdu skvěle dařilo, musíte jim dopřát tu správnou výživu. Nepohrdnou například porcí hnoje. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašim liliím letos opravdu skvěle dařilo, musíte jim dopřát tu správnou výživu. Nepohrdnou například porcí hnoje

Ideální místo pro ně tedy obvykle najdete na východní straně budovy nebo v polostínu vyšších stromů a keřů. Dalším velmi oblíbeným životabudičem pro lilie je i jód. Chalupáři-Zahrádkáři u něm podrobněji psali nedávno. Jeho aplikace se rozhodně vyplatí.

Jaké jsou vaše triky při péči o lilie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články