Jarní pěstování lilií: Po přidaném jehličí v půdě vykvetou mnohem rychleji

Výsadba lilií na jaře sice není běžná, ovšem lze ji provést tak, aby vám tyto krásné květiny v létě bez potíží vykvetly.

i Zdroj fotografie: John Robert McPherson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud je to možné, zahradníci obvykle sází cibuloviny na podzim, aby nedošlo k narušení přirozeného růstového cyklu rostlin. Nicméně, lilie lze zasadit i na jaře, ovšem neplatí to pro všechny odrůdy. Co je tedy dobré vědět, aby vás tyto jedinečné květiny potěšily i během letošního léta nádhernými květy?

Kdy nejlépe vysazovat lilie

Nejlepší čas pro výsadbu lilii je v první polovině dubna, jelikož v květnu a na začátku léta by se rostlina mohla vlivem vysokých teplot příliš rychle vysílit. Jarní výsadba má výhodu v tom, že půda nepotřebuje nijak důkladnou izolaci a cibule lze před jejím provedením skladovat v lednici.

Při jarní výsadbě však může dojít ke zhoršenému kvetení u některých odrůd, jelikož kořeny cibulí nemají dostatečný čas na růst a rostlina musí přežít jen díky živinám uloženým v cibuli. Velkokvěté lilie si s touto výzvou obvykle neporadí, ale všechny ostatní lze na jaře vysazovat vcelku bez problémů. A vyzkoušet při tom můžete i osvědčený recept pro dlouho a pestrobarevně kvetoucí lilie.

Jak zasadit lilie na jaře, aby ještě v létě stihly nádherně vykvést iZdroj fotografie: Piqsels

Pozor na rané druhy lilií

U některých druhů spočívá riziko jarní výsadby v tom, že jednoduše nestihnou vykvést v běžném termínu a poté už bývají jejich květy mnohdy různě poškozené, malé, špatně vybarvené apod. Raně kvetoucí druhy lilií je proto vždy třeba sázet co nejdříve. A o jaké jde? Nejranější druhy lilií (Lilium) rozkvétají už na konci června, je to např. lilie bělostná (Lilium candidum), lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum) a lilie zlatohlavá (Lilium martagon).

Dejte však pozor na společnou výsadbu s jinými cibulovinami. Bílé lilie druhu Lilium candidum v sobě totiž často přenáší původce obávaného virového onemocnění tulipánů známého jako pestrokvětost. Samy jím nijak poškozeny nejsou, tulipány však během několika let zcela zahubí. Naopak denivky alias falešné lilie můžete vysazovat prakticky celoročně, jsou totiž opravdu nenáročné.

Jak zasadit lilie na jaře, aby ještě v létě stihly nádherně vykvést iZdroj fotografie: Pixabay

Tipy pro sázení lilií

Pro přípravu sadebního materiálu, je nejlepší koupit cibule lilií v ověřených prodejnách, kde si můžete být jisti jejich kvalitou. Pokud máte cibulky z vlastního pozemku, měli byste je nejprve správně zpracovat. Můžete je podle potřeby omýt vodou, a poté namočit na 30 minut do roztoku manganistanu draselného – to zabrání propuknutí některých chorob a hniloby. A kam je vysazovat?

Lilie mají rády kyprou a vlhkou půdu s alkalickou reakcí, proto je dobré do záhonu do hloubky asi 40 cm zapracovat kvalitní humus nebo fosforečnodraselná hnojiva. Půdu také můžete obohatit jehličím a pískem. Při výsadbě lilií by však nikdy nemělo být použito hnojení hnojem, jelikož přítomný čpavek může kořeny lilií popálit. A je-li půda na živiny příliš chudá, můžete do ní přidat i dusičnan amonný nebo dřevěný popel.

Které cibuloviny na jaře vysazujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články