Pěstování dvouletek má mnoho výhod. Pokud chcete mít zahradu plnou květů, neměli byste na ně zapomínat

                   

Zahradníci se obvykle dělí na dva tábory. Ti první preferují zejména letničky, aby si mohli každý rok sestavit a vysázet svůj záhon doslova od píky. Ti druzí pak dávají přednost trvalkám, protože se mohou z jejich nevšední krásy těšit mnoho let a jen s minimem starostí. Ovšem existuje ještě další skupina rostlin, kterou se vyplatí vzít na milost – dvouletky. Není totiž pravda, že se musí vysazovat každým rokem.

Které rostliny patří mezi dvouletky?

Nejspíše je budete znát spíše z užitkové zahrady. Patří sem totiž například mrkev a petržel, většina listových salátů, cukrová řepa, pšenice setá nebo třeba ozimý ječmen. Ovšem mnoho zástupců najdeme i mezi květinami. Jde o takové krasavice, jako je třeba fiala letní, sedmikráska, pomněnka, divizna velkokvětá, užanka lékařská, kejklířka, violka, hvozdík, zvonek, topolovka, měsíčnice, náprstník či maceška.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jinými slovy – jsou to květiny, jež se umí samy rozmnožit za pomoci semen, takže vy s nimi při dodržení několika základních bodů péče nebudete mít téměř žádnou práci. Vždy se totiž na zahradě objeví znovu. A některé dokonce v takovém množství, že je začnete brzy vyhazovat jako plevel (takto se chovají například pomněnky).

Proč si vlastně dvouletky pořizovat

První rok se soustředí na vytvoření listů a kořenového systému, ten druhý pak nádherně kvetou. A to už na jaře a obvykle mnohem dříve než většina trvalek. Takže pokud potřebujete vyplnit mezeru v kvetení svých květinových záhonů, postarají se o to právě dvouletky. Navíc, jak jsme již řekli, se samy množí opětovným výsevem, takže jakmile si je jednou pořídíte, nemusíte se o ně v dalších letech starat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na výsev a co si pohlídat

Tyto květiny obvykle mívají semínka velmi jemná, takže je při výsevu snadno můžete zbytečně nahloučit k sobě. Tomu zabráníte tak, že semena smícháte s jemným pískem. Dobře je promněte, abyste zároveň částečně narušili jejich obal, a urychlili tak klíčení. Písek se při výsevu postará o to, aby mladé rostlinky nevyrůstaly příliš blízko u sebe. Ovšem pozor si dejte i na správný termín.

iZdroj fotografie: Pixabay

Někdy je nutné tyto krásky předpěstovat v pařeništi (fialy), jiné přesazování přímo nesnáší a musíte je umístit přímo na finální stanoviště (hvozdík, zvonek apod.). A v jakých měsících k výsevu přistoupit? Ideální je květen a červen, kdy se můžete pustit do pěstování zvonků, topolovky, náprstníků nebo oblíbených letních fial. V červenci je čas na macešky, pomněnky či třeba půvabné šlechtěné sedmikrásky.

Jak na péči a výsadbu

Semínka a mladé rostliny zalévejte střídmě, bývají náchylné k přemokření. Jakmile se objeví dva páry pravých listů, přesaďte je na finální stanoviště – a to v patřičné vzdálenosti. Menším druhům stačí 10 cm, ty větší potřebují až 30 cm. Pokračujte v zálivce a po 14 dnech od výsadby přidejte i komplexní hnojivo (a to opakujte nejlépe každý měsíc). Jedině tak budete mít jistotu, že rostliny správně zesílí a připraví se na zimu.

Naučte se tvořit smíšené záhony

Zazimujte své dvouletky správně

S přicházejícím podzimem pak záhon s dvouletkami ukryjte pod listí či chvojí. Ochráníte ho tak před mrazy nebo silným studeným větrem. Během suchých a bezmrazých dní nezapomeňte také na zálivku a na jaře (případně už na podzim) zbavte záhon plevelu. Uvidíte, že příští rok vás dvouletky obšťastní svou nevšední krásou, která vám na zahradě zůstane už navždycky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články