Hnůj s popelem zajistí na přelomu května a června liliím velké, barevné a božské květy

                   

Nezáleží na tom, jestli máte na zahradě rané druhy lilií, jež rozkvétají už počátkem léta, anebo jejich opozdilejší družky. Do první skupiny patří kupříkladu nenáročná lilie bělostná (Lilium candidum), oblíbená lilie zlatohlavá (Lilium martagon) nebo exoticky vyhlížející lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum), do druhé pak zejména asijské a tango hybridy lilií (Centerfold, Delat apod.). Všem však výživa hnojem svědčí.

Jak na správné hnojení lilií

Používání hnoje má však svá jednoznačná pravidla. A proč právě hnůj? Zlepší strukturu půdy, provzdušní ji a dodá jí užitečné minerály i mikroorganismy, jež pomohou rostlinám s jejich využitím. Při hnojení lilií je nejlepší použít kompostovaný hnůj, protože ten čerstvý obsahuje příliš mnoho amoniaku, což mívá na lilie negativní vliv. Nejlepší je hnůj, který si mohl užívat výhod kompostování přibližně jeden rok.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak ho použít? Jednoduše ho zapracujte do půdy v okolí cibulí. Další možností je i jeho rozhození na povrch, kde ho ještě překryjete dobře vyzrálým kompostem. A nesmíte zapomenout ani na dobrou zálivku, díky níž živiny velmi rychle proniknou až ke kořenům cibulí a dodají jim to správné jarní posílení. Ovšem jen samotný hnůj výživové nároky lilií ani zdaleka neuspokojí, proto k němu přidejte ještě popel.

Dřevěný popel je pro hnojení lilií přímo ideální

Po aplikaci hnoje si lilie zaslouží dvě nebo tři vydatné zálivky s přibližně týdenním rozestupem, a to podle panujícího počasí. Ale nepoužívejte jen obyčejnou vodu, místo toho sáhněte po výluhu dřevěného popela. Ten připravíte snadno. Dvě lžíce dřevěného popela rozmíchejte v deseti litrech vody a nechte odstát přes noc (nebo ještě lépe 24 hodin). Poté přeceďte a lilie dobře zalijte. Získají tak navíc celou řadu prospěšných živin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chcete nádherně vybarvené květy? Vsaďte na superfosfát

Jeho prostřednictvím navíc zvýšíte odolnost svých lilií vůči zimě i zákeřným chorobám. Jde vám zejména o syté barvy? Oranžové nebo červené květy lilií mají tendenci na slunci velmi rychle blednout. Tomu však můžete zabránit správnou výživou. A jak na to? Vsaďte na již zmíněný popel, případně k němu přidejte dvojitou dávku oblíbeného superfosfátu. Seženete ho v běžném zahradnictví a bude se vám hodit i na jiné květiny.

Květy si pojistíte i tím správným místem výsadby

I když to vypadá, že liliím opravdu svědčí přímé slunce, ve skutečnosti ho nevyžadují po celý den. Naopak. Pokud budou alespoň část slunečního cyklu v polostínu, jistě to na bohatosti a barevnosti jejich květů poznáte. Nejlépe se jim tak daří v blízkosti nižších dřevin apod. Na zimu pak nezapomeňte ochránit cibulky před mrazy dostatečně silnou vrstvou chvojí. 15 centimetrů bude bohatě stačit. V tomto množství má pro vaše lilie jen samé výhody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články