Hortenzie si potrpí na kvalitní půdu, bez ní ani nevykvetou

Hortenzie jsou velmi impozantní keře, které rozzáří každou zahradu. Důležité je ovšem je správně stříhat, abyste podpořili kvetení.

co dělat, aby hortenzie kvetly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi jedny z nejkrásnějších a nejhonosnějších keřů se dají rozhodně počítat i hortenzie. Jsou na nich půvabné především oslnivé květy dorůstající do impozantních rozměrů. Na výběr máte také velkou škálu barev a odstínů. Aby ale dobře kvetly a dělaly radost, je nutné jim poskytnout vhodné podmínky a péči. Důležitá je kvalitní půda, ale také prořezání keře, které se odvíjí od pěstovaného druhu. Je to právě správný řez, který určuje množství květů následující sezónu.

Vytvořte hortenziím správné podmínky

Obecně se dá říci, že hortenziím vyhovuje polostín a dostatek světla. Nehodí se proto do příliš tmavých zákoutí, také se jim ale nebude dařit na přímém slunci. Hortenzie jsou poměrně náročné na kvalitu půdy. Vyžadují mírně kyselé pH a svědčí jim humózní a dobře odvodněný substrát. Rozhodně se nehodí do zahrady, kde je pouze těžká a jílovitá zemina. Okolo keře také můžete umístit mulčovací kůru, která dobře udržuje vlhkost. Zvolené stanoviště by rovněž mělo být chráněno před silnými poryvy větru.

Hortenzie mají rády pravidelnou a střídmou zálivku, a to hlavně v období květu. Substrát by měl být vždy vlhký, je vhodné ale vyhnout přemokření půdy. Na zálivku používejte ideálně dešťovou vodu, případně kohoutkovou odstátou. Důležité je také správné hnojení keře, které podnítí kvetení. Už při výsadbě by měl být substrát obohacen o kompost. Jako hnojivo je vhodná například kávová sedlina, která má vyhovující a mírně kyselejší pH. Hnojení hortenzií je doporučováno od jara až do konce podzimu.

Modrý květ hortenzie iZdroj fotografie: Piqsels
Velkolepost hortenzie velkokvěté podpoříte správným řezem

Volte řez podle druhu hortenzie

Správný řez je pro hortenzii nesmírně důležitý. Záleží ale hlavně na tom, jaký druh jste se rozhodli pěstovat, každý z nich se stříhá jinak.

Jednodušší je pěstování hortenzie latnaté a stromečkovité

Pokud zrovna stojíte před volbou druhu, který druh do zahrady vysadíte, začněte s těmi jednodušší na údržbu, jako je například hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) či hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens). Tyto druhy patří mezi keře kvetoucí na jednoletém dřevě. Na jaře vypustí nové výhonky, na kterých se brzy objeví květy. Tyto keře není nutné stříhat na podzim, ba naopak by to rostlině uškodilo. Staré výhony chrání rostlinu před zimou a mrazem. Řez tedy ponechte až na jarní období, přibližně na březen až duben.

V tuto dobu máte 2 možnosti. Tou první je řez všech výhonů asi 10 cm nad zemí. Podpoříte tak růst nových výhonů a množství květů. Druhou možností je seříznout ty nejstarší výhonky 10 cm nad zemí, část zkrátit na polovinu délky a zbývající o třetinu. Tímto střihem se podpoří souvislý tvar keře. Hortenzie latnatá dorůstá až do výšky 4 metrů.

Jak rozmnožit hortenzie listovými řízky iZdroj fotografie: Depositphotos
Hortenzie dubolistá je velmi dekorativní a vyžaduje méně péče

Hortenzie velkolistá vyžaduje větší péči

Oproti předchozím druhům kvete hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) na dvouletém dřevě a od toho se také odvíjí způsob řezu. Znamená to, že jeden rok vypouští nové šlahouny, květy se na nich ale objeví až následující sezónu. Keř nechte přes zimu i se suchými květy, ochrání je před mrazem. Řez aplikujte až na jarní období. Na jaře odstraňte veškeré suché, slabé a odumřelé větvičky. Taktéž odřízněte seschlé květy, ale rozhodně ponechte nové zelené listy a pupeny. Staré větve bez náznaku zeleného listu či pupenu seřízněte 30 cm nad zemí.

Jaké hortenzie patří k vašim oblíbeným?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články