Když se řeknou houby a plísně, asi každý si vybaví spíše něco negativního. Respektive ne něco, co byste chtěli mít na své pěstěné zahrádce. V určité formě ale mohou být velmi prospěšné. Bez mykorhizních hub by to v přírodě příliš nefungovalo, a zahrada není výjimkou.
Mykorhizní houby vytvářejí s kořenovým systémem až dvou třetin rostlin symbiotický vztah. Kořenům rostlin tato spolupráce velmi pomáhá a podporuje jejich zdravý růst. Pro vaši zahrádku tedy i houby mohou být užitečné.
Hub se bát nemusíte
Propojením rostliny s houbou dochází ke zvětšení objemu kořenového systému, což jí umožňuje přijímat více vody s rozpuštěnými minerálními solemi, a to i z větší vzdálenosti, což ovlivňuje bohatost olistění a květů, dobu květu a plodnost. Houbový plášť rostlinu brání před půdními parazity včetně parazitních hub a plísní, mrazem, přehnojením a mírní stres z přesazení. Skvělé ale je, že ani houba nepřijde zkrátka. Na oplátku dostává od rostliny potřebné živiny.
Pozvěte houby k vám do zahrady
A jaké houby tedy můžete na své zahrádce podporovat? K nejznámějším přátelským houbám patří Trichoderma, která se probourá buněčnou stěnou parazitické houby a postupně ji stráví.
Plíseň Pythium oligandrum, které se někdy taky říká chytrá houba, si stejným způsobem poradí s dřevokaznými houbami. Pokud si úplně nevíte rady, nechte si poradit v zahradnictví.
A jak tyto houby na vaši zahradu dostat? Často bývají součástí zahradnického substrátu, takže možná ani nevíte, že tyto nenápadné pomocníky už na zahradě dávno máte. K růstu tyto houby potřebují především vlhko a teplo, takže během zimy se jejich růst zastavuje, a dokonce mohou zcela uhynout. Na jaře je tedy vhodné je do půdy dostat znovu. Každopádně je dobré vědět, že houby nepředstavují pro vaše zahradničení nebezpečí, ale někdy mohou velmi prospět.