Jarní krmení hortenzií: Za hnojivo s dusíkem se odvděčí záplavou barevných květů

Hortenzie se řadí mezi oblíbené ozdoby zahrady. Hustý keř krásně rozkvétá a zdobí okolní prostor. Přikrmte hortenzie tím nejlepším hnojivem a užijte si tu nádheru na vlastní oči.

Teď je správný čas na množení hortenzií: Skvěle vám pomůže perlit i Zdroj fotografie: Alejandro Bayer Tamayo / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnoho okrasných zahrad zdobí nejeden keř hortenzií. Barevné květy a bohatá koruna vyplní jakýkoliv prostor a slouží jako dokonalá ozdoba. Probuďte vhodnými hnojivy tento překrásný keř ze zimního spánku a podpořte jej ve zdravém a silném růstu. Takto se budete moci brzy pokochat nekonečnou záplavou nádherných květů.

Čím hnojit hortenzie

Pro hnojení těchto rostlin můžete použít pomalu se uvolňující organická hnojiva vhodná k přikrmování růží nebo dobře vyvážené univerzální hnojivo. Tato hnojiva podpoří rostliny k většímu růstu i plození více květů. Před použitím zkontrolujte zastoupení nejdůležitějších prvků v hnojivu. Zaměřte se zejména na zastoupení dusíku, draslíku a fosforu. Nemusíte kombinovat hnojiva pro každý keř zvlášť. Pro všechny druhy hortenzií můžete použít jeden druh hnojiva.

Změňte hnojivem barvu květů

Barvu květů a její intenzitu ovlivňuje mimo jiné také míra kyselosti půdy. Pokud chcete barvy květů změnit, můžete na své zahradě experimentovat a s kyselostí půdy si pohrát. Aby byly květy více modré, přidejte do půdy síran hlinitý. Limetka zase květy obarví více do růžova. Při jakémkoliv experimentu však postupujte pomalu a opatrně, abyste rostlině neuškodili. Kyselost půdy upravujte vždy na konci podzimu nebo brzy zjara, dokud se rostlina stále nachází v klidovém stavu.

hortenzie, květy, keř iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší čas pro hnojení hortenzií

Pokud máte hortenzie zasazené v zemi, měli byste je v průběhu roku hnojit alespoň třikrát. Nejprve brzy na jaře, když se objevují první listy. Druhou zálivku proveďte začátkem května, abyste podpořili vývoj květů, a potřetí je přikrmte na přelomu června a července. Pokud rostliny přes zimu uchováváte v květináčích, stačí je hnojit pouze dvakrát ročně. Nově vysazené hortenzie zpravidla v prvním roce vůbec hnojit nemusíte.

Jak tyto rostliny správně hnojit

Správně vybrané hnojivo aplikujte vždy opatrně tak, aby se přímo nedotklo žádné části rostliny. Mohli byste tak spálit listy nebo dokonce celé větve. Před samotným hnojením půdu okolo rostliny dostatečně zalijte vodou. Pokud místo tekutého hnojiva použijete sypkou směs nebo granule, množství vody ještě znásobte. Při přípravě hnojiva vždy dodržujte přesný postup uvedený na obalu.

Odhalte problémy růstu hortenzií

Pokud se vašim rostlinám ani při správném hnojení nedaří, zaměřte pozornost na pH půdy a zkontrolujte množství živin v půdě. Příliš vysoká hladina dusíku může škodit rozvoji a růstu kořenového systému, který zodpovídá za výživu a zdraví celé rostliny. Vysoká hladina fosforu zase snižuje schopnost rostlin přijímat potřebné živiny a příliš mnoho draslíku zase často způsobuje nepravidelný růst listů a hnilobu.

Co dělat, aby hortenzie krásně a plně kvetly

Jak pečujete o hortenzie na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články