Dubnové hnojení tulipánů: Krásné a zdravé květy zařídí dusíkové hnojivo

Aby tulipány kvetly krásně a těmi nejkrásnějšími barvami, je třeba je na jaře správně vyživit. Pokud to uděláte, budete příjemně překvapeni.

i Zdroj fotografie: Albarubescens / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tulipány jsou krásné květiny, které ozdobí naše zahrady a balkony už po mnoho desetiletí – do Evropy je přivezli Osmané a do dnešní doby bylo vyšlechtěno mnoho různých kultivarů. Pokud se však chcete těšit z jejich krásného kvetení, je důležité věnovat pozornost především přísunu živin. Před výsadbou cibulovin by samozřejmě mělo být provedeno základní hnojení, velmi důležité je však i dodávání živin během vegetace.

Jak na první hnojení záhonů

Před výsadbou cibulovin se vždy doporučuje provést kvalitní základní hnojení. Do půdy je možné zapracovat například dobře rozložený kompost nebo rašelinu, případně i kvalitní kombinované hnojivo, které obsahuje dostatek základních i stopových minerálů. Toto hnojení přispěje k vývoji kvalitního kořenového systému a tím i k dobrému růstu rostlin.

Jak hnojit tulipány před květem

Na jaře je pro tyto krásné květiny důležitý především dusík. Ten je možné do půdy přidávat třeba pomocí jednosložkových hnojiv, jako je například ledek. Obvykle je však vhodnější použití těch kombinovaných s převahou dusíku. Průměrně je třeba k rostlinám dodat během vegetace přibližně 13 g čistého dusíku na 1 metr čtvereční. Toto množství je však třeba cibulovinám servírovat postupně, minimálně ve dvou dávkách. První dávka hnojiva se aplikuje v době rašení listů, kdy teprve vykukují špičky tulipánů ze země.

Čím na jaře pohnojit tulipány, aby bohatě kvetly a zbarvily se iZdroj fotografie: Elekes Andor / Creative Commons / CC BY-SA

Druhá dávka se aplikuje 3–4 týdny po té první. Granule hnojiva je nutné mírně zapravit do půdy, neměly by nikdy zůstat ležet na listech, protože v takovém případě mohou způsobit poškození pletiva. Při druhém hnojení je možné použít také tekuté hnojivo, určené přímo pro cibuloviny. Většinou obsahuje minerály a stopové prvky, které všechny tulipány k dobrému kvetení potřebují.

Na co myslet při hnojení tulipánů

Pamatujte si také, že tulipány hnojíte nejenom kvůli kvetení, ale i kvůli přípravě cibulí na příští rok. Rostlina totiž může vykvést i bez hnojení, ale pokud jí nedodáte dostatek živin, nezískáte nikdy dostatečně silné a květu schopné cibule pro následující sezónu.

Čím na jaře pohnojit tulipány, aby bohatě kvetly a zbarvily se iZdroj fotografie: Pixabay

Na co si ještě dát pozor

Během vegetace je nutné pečlivě sledovat porosty cibulovin a odstraňovat z nich rostliny napadené houbovými a virovými chorobami. Pokud na takovou rostlinu narazíte, je nutné ji co nejdříve vyrýt i s cibulí a zlikvidovat, aby se infekce nešířila dále. Preventivně se pak doporučuje ošetřovat rostliny fungicidy na bázi mědi.

Dalším důležitým krokem je poskytnutí opory pro cibuloviny s vysokým květenstvím a velkými těžkými květy. Bez opory by mohly být náchylné k překlopení a poškození květů. Je vhodné použít podpěry ze dřeva nebo kovu a připevnit je ke stonkům rostlin pomocí šňůr nebo drátů. Důležité je to především při pěstování tulipánů na špatně chráněném místě, kde jsou vystaveny působení větru nebo prudkého deště.

Sklizeň tulipánů v Holandsku

Jaké jsou vaše triky při pěstování tulipánů?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články