Jak krmit růže na jaře: Pro kvetení je ideální dusičnan amonný

Dusičnan amonný je velmi univerzální hnojivo. Skvěle se hodí například na růže – rozkvetou po něm do nevídané krásy.

Množení růží prostřednictvím banánu je snadné i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jarní přihnojování růží není jen rutinní záležitostí – naopak, jde o zásadní krok k zajištění zdraví a vitality vašich oblíbených obyvatelek zahrady. Redakce Chalupáři-Zahrádkáři doporučuje použití dusičnanu amonného, který má na kvetení opravdu skvělý vliv, jak potvrzuje například web TakToJeNášSvět.

Nastartování růstu pomocí dusíku

Když růže ukončí svůj zimní klid, vstoupí do fáze intenzivního vegetativního růstu. A právě tehdy se dusík stává jejich nejlepším přítelem, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Tato makroživina je nezbytná pro tvorbu zelené hmoty v podobě listů a stonků, které jsou životně důležité pro celkové zdraví a produkci květů.

Použití hnojiva s vysokým obsahem dusíku (jako je právě dusičnan amonný) na začátku vegetačního období poskytuje růžím potřebnou vzpruhu, která je nutná pro nový růst. Doporučená dávka je přibližně 20 gramů na 10 litrů vody, což pomáhá stimulovat vývoj nových výhonků a olistění.

První hnojení a jak na něj

První aplikace hnojiva by měla ideálně následovat po prvním řezu a po prohřátí půdy. „Toto načasování pomáhá rostlinám účinně přijímat živiny a podporuje silný nový růst. Před aplikací dusičnanu amonného růže důkladně zalijte, abyste zabránili spálení kořenů a zajistili, že se hnojivo dobře rozprostře ve vlhké půdě,“ radí zahradník Milan N. z Tovačova.

Jedno špatné střihnutí a je po tvorbě květů: Vyvarujte se chyb, které při péči o růže dělají nezkušení zahradníci

Provzdušnění a vlhkost půdy

Aby se živiny dobře vstřebávaly, měla by být půda nejen hnojená, ale také dobře provzdušněná a vlhká, jak radí web FcBenov. Pravidelné kypření půdy kolem základny růží zajišťuje, že vzduch a vlhkost mohou účinně pronikat do kořenové zóny. Tento postup také pomáhá integrovat hnojivo do půdy, díky čemuž se živiny lépe dostanou ke kořenům.

Aby se vašim růžím dařilo lépe než kdy jindy, vezměte i k ruce jedno šikovné hnojivo. Dusičnan amonný dokáže zázraky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vašim růžím dařilo lépe než kdy jindy, vezměte i k ruce jedno šikovné hnojivo. Dusičnan amonný dokáže zázraky.

Druhá vlna hnojení aneb fosfor a draslík

Přibližně dva až tři týdny po prvním hnojení dusíkem je čas zaměřit síly na posílení tvorby poupat a kvetení. Zde hrají zásadní roli fosfor a draslík. Tyto živiny mají totiž opravdu zásadní význam pro vývoj květů a celkový zdravotní stav rostlin. Doporučujeme superfosfát a síran draselný – 40 gramů superfosfátu a 20 gramů síranu draselného na 10 litrů vody. Tato hnojiva podporují růže při nasazování poupat a napomáhají rozvoji silných a živých květů.

Přírodní alternativou může být dřevěný popel, který poskytuje šetrnou dávku draslíku. Přibližně 100 gramů na keř postačí nejen k výživě rostlin, ale také ke zlepšení kvality půdy. Více o tomto tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jak na řez a hnojení růží

Jak se o své růže staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články