Jak se postarat o lilii na podzim, aby vás příští rok potěšila krásnými květy

                   

Lilie jsou okrasou letní zahrady, ne nadarmo se jim přezdívá zahradní královny nebo vévodkyně. Jejich bohaté květy v překrásných barvách totiž doslova rozzáří zahradu a potěší oko zahradníka od jara do podzimu podle výběru odrůdy nebo kultivaru. Lilie ale požadují za takovou krásu náležitou péči, bez adekvátní péče se totiž záplavy květů nedočkáte, a nejlepší je začít hned na podzim. To je totiž čas nejen výsadby, ale také hnojení. Co lilie potřebují pro svůj růst?

Lilie potřebují péči i na podzim

Lilie jsou cibulnaté rostliny, kterým nevyhovují těžké a mokré půdy. Také není vhodná výsadba na místa, kde fouká vítr nebo bývají stižena velkými mrazy. Vysazují se na do polostínu nebo na slunce tak, aby na ně nesvítily paprsky celý den. Vhodné je začít sázet v polovině září, ale je možné až do konce října do půdy s drenáží ze štěrku a s dostatkem humusu z organických látek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Hnojení při sadbě na zimu

Na zimu je vhodné zahnojit, není dobré čerstvým zvířecím hnojem. Jinak aplikujte organické hnojivo, případně přidejte dvojitou dávku superfosfátu (100 g). Velmi vhodný je také popel, který lilie milují, navíc se díky popelu zvyšuje odolnost vůči zimě i chorobám. Dohnojit můžete na podzim také fosforem a draslíkem. Na zimu přikryjte záhony 15centimetrovou vrstvou suchého listí nebo chvojím.

Letní hnojení

Při rašení prvních pupenů je vhodné aplikovat hnojivo na bázi fosforu a dusíku, zvyšuje to totiž probarvení okvětních lístků. Lze také hnojit amofosem neo nitrofosem, postačí jedna polévková lžíce na 10 litrů vody. Tato hnojiva použijte také při rozkvětu (1,5 polévkové lžíce/10 l vody). Dohnojte stopovými prvky dle návodu na obalu výrobce a nezapomeňte na popel ze dřeva.

Podzimní hnojení

Po odkvětu se začínají cibule připravovat na zimu, je proto nutné zahnojit fosforem a draslíkem, to zvýší zimní odolnost rostlin. Můžete použít také superfosfát nebo kombinaci draslíku a hořčíku (1-2 polévkové lžíce na 10 litrů superfosfátu s přidáním 1,5 lžíce draslíku a hořčíku). Těsně před zimou zasypte cibule v zemi vrstvou kompostu o tloušťce 10 cm, tím získají ochranu před zamrznutím a dostane se jim dobré výživy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články