Jarní budíček pro pivoňky: Dusičnan je nakopne k tvorbě krásných a velkých květů

Pivoňky patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny. Abyste si užili bohatou záplavu nádherných květů, přikrmte je na jaře tím nejlepším hnojivem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stejně jako většina rostlin vysázených v zahradě, i pivoňky potřebují vaši pravidelnou péči. Jakmile jaro zaklepe na dveře, je potřeba pořádně vyživit i tyto bujné rostliny. Po zimě je potřeba dodat pivoňkám veškeré potřebné živiny a probudit je tím z dlouhého zimního spánku.

První péče o pivoňky

Jakmile na jaře opadne sníh a půda se dostatečně prohřeje, vyrazte ven a postarejte se o tyto vysazené květiny. Okolo vysazených pivoněk ve vzdálenosti 5 – 6 cm vyhlubte díry. Do každé z připravených děr nasypte 50 g dusičnanu amonného a 50 g superfosfátu. Půdu okolo květin důkladně prokypřete, abyste jejich kořenům zajistili dostatečný přísun vzduchu. Se zálivkou to na jaře nepřehánějte, aby voda v půdě úderem náhlých mrazů opět nezamrzla a nepoškodila kořeny rostlin.

Použijte k hnojení roztok divizny

Ve chvíli, kdy pivoňky začnou opět rašit, pohnojte je roztokem z divizny. Tento roztok se běžně používá jako doplněk stravy a velmi pozitivně ovlivňuje lidské zdraví a dýchací soustavu. Mimo to je skvělým přírodním hnojivem pro vaši zahradu. Abyste si připravili nálev z roztoku divizny, smíchejte sušené květy s vodou v poměru 1:10 a nechte 3 dny na teplém a tmavém místě odležet. Jeden keř zpravidla spotřebuje 3 litry tohoto hnojiva. Než budete připravenou směs aplikovat, nezapomeňte půdu okolo pivoněk navlhčit čistou vodou.

Jak pěstovat pivoňky iZdroj fotografie: Pxhere

Dopřejte pivoňkám nejlepší péči

Nezapomeňte na povrch půdy nanést dostatečné množství mulčovací směsi, humusu nebo kompostu. Touto vrstvou zahřejete půdu okolo rostlin a zajistíte jejich pomalé a pravidelné vyživování. Jakmile začnou rašit první pupeny, pravidelně rostliny přihnojujte. Ideální směs získáte rozpuštěním 15 g dusičnanu amonného, 5 gramů draselné soli a 10 g superfosfátu v 10 l vody. Než superfosfát do směsi přidáte, měli byste jej naředit s horkou vodou o teplotě 70 °C. Díky vhodnými hnojivům a dostatečné péči budou vaše pivoňky zdravé a vykvetou do neskonalé krásy.

Jak pěstovat bylinné pivoňky

Kdy začínáte hnojit pivoňky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články