Jarní krmení růží: Krásné a velké květy zařídí čajová lžička černého čaje a kávy

Růže patří mezi nejoblíbenější květiny zdobící téměř každou zahradu. Abyste je podpořili v jejich kvetení, dopřejte jim po zimě potřebnou dávku živin.

Aby letos vaše růže vypadaly opravdu ukázkově, musíte jim dopřát ty správné živiny. Mnohdy pomůže jedno jediné hnojivo. i Zdroj fotografie: Botteville / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kdo by si nepřál mít zahradu osázenou nádherně rozkvetlými a sladce vonícími keři růží. Nejen že tato rostlina slouží jako dokonalá dekorace, ale její květy se dají použít k výrobě olejů nebo éterických směsí, kterými můžete podpořit své zdraví. Abyste růže probudili ze zimního spánku, dopřejte jim na jaře pořádnou dávku živin a nastartujte jejich další růst.

Přikrmte růže vhodným hnojivem

Pro hnojení těchto okrasných rostlin můžete použít univerzální hnojivo určené pro kvetoucí a pokojové rostliny s vyváženým obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Tyto látky zajišťují zdravý a silný vývoj kořenového systému, stonku i následných květů. Přírodní hnojivo si však můžete vyrobit také pomocí surovin z domácnosti. Dodáte tak svým růžím vše potřebné, a navíc ušetříte peníze a prospějete životnímu prostředí.

Co budete k výrobě hnojiva potřebovat

Než se pustíte do práce, připravte si veškeré potřebné suroviny. Pro výrobu přírodního domácího hnojiva si nachystejte 2 litry vody, hrnec, 2 banánové slupky, černý čaj, kávu nebo kávovou sedlinu, nadrcené vaječné skořápky a jogurt. Stačí těchto pár surovin a své okrasné květiny dosyta vyživíte všemi prospěšnými látkami. Odměnou vám budou velké a zářivě barevné květy.

rozkvetlá růže, květy iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak si vyrobit přírodní hnojivo

Do hrnce nalejte 2 litry vody a přiveďte k varu. Na malé kousky nakrájejte nebo nastříhejte slupky od banánů a přidejte do vody. Dále přisypte 1 čajovou lžičku černého čaje, 1 lžičku kávy a 1 lžičku nadrcených skořápek. 5 minut směs vařte, následně odstavte z plotýnky a nechte vychladnout. Jakmile je směs studená, přidejte do ní 3 lžičky jogurtu a nechte přes noc odstát.

Jak hnojivo aplikovat na růže

Další den připravenou směs sceďte a nařeďte s 10 litry vody. Touto směsí můžete květiny zalévat každý týden nebo alespoň dvakrát měsíčně. Díky obsaženým složkám a živinám budou mít rostliny dostatek síly pro silný vývoj a zdravý růst. Správným hnojením květinám nejen doplníte potřebné živiny, ale navíc podpoříte jejich imunitní systém.

Jak o růže správně pečovat

Tyto rostliny nestačí jen hnojit a čekat na zázrak. Aby vaše květiny prospívaly, dopřejte jim pravidelnou péči. Růže pro svůj růst potřebují alespoň 5 hodin slunečního světla. Bez něj nepokvetou, ani kdybyste je přikrmovali těmi nejlepšími hnojivy. Pravidelně také odstraňujte staré a poškozené větvičky, abyste vytvořili prostor k vývoji nových a silných výhonků.

Jak správně provádět řez a hnojení růží

Jaké hnojivo používáte k výživě růží vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články