Jak správně stříhat a zařezávat růže? Postupujte podle těchto kroků a budete mít ty nejkrásnější květiny v celé ulici

                   

Rod růží (Rosa) je na našich zahradách velmi hojně zastoupen. Všeobecně lze říct, že nejde o květiny nijak náročné na péči, přesto se však nevyplácí nechávat je růst zcela volně a bez dozoru. Jiný postup je ovšem vhodný pro růže křovité a jiný pro velkokvěté odrůdy. Pojďte se spolu s námi podívat na to, jak se vlastně řez správně provádí a co byste o něm měli vědět.

Obecná pravidla pro řez jsou jednoduchá

Jde o květiny natolik vstřícné, že je můžete upravovat nůžkami v každém ročním období. Ano, opravdu doporučujeme výhradně zahradnické nůžky, cokoliv jiného nedokáže udělat ten správný ostrý řez bez roztřepených okrajů (jež rostlinné pletivo poškozují více, takže keře jsou pak náchylné k průniku chorob a škůdců). Řezy vedeme vždy šikmo, a to přibližně ve 45° úhlu, a to vždy 5 milimetrů nad pupenem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velká vzdálenost ponechá na rostlině příliš velké množství materiálu, který se však dále nevyvíjí (růst bude pupen pod ním) a opět může posloužit jako vstupní brána pro patogeny. Malá vzdálenost mezi řezem a pupenem zase leckdy zapříčiní odumření nových listů, a to kvůli přirozenému zasychání. Pupeny, jež na růži ponecháváte, by pak vždy měly směřovat směrem ven z keře, zajistíte tak jeho vzdušnost, jež slouží jako prevence proti padlí, plísni apod.

Řez růží

Jak řezat různě staré růže

Jestliže máte na záhonku nedávno vysazené jednoročky, pak je během prvního řezu sestřihněte přibližně na polovinu. V dalších letech pak stačí zkrácení asi o jednu třetinu. Na každé větvičce by však vždy měly zůstat 2–3 výhony. Odstraňte také všechny mrtvé a poškozené větve a případně i ty, jež příliš zahušťují korunu.

iZdroj fotografie: Freepik

Popínavé růže a jejich specifika

Každý rok dokážou tyto krasavice mohutně a rychle obrazit. Jak jim v tom pomoci? Na podzim si vezměte k ruce nůžky a odstraňte všechny loňské výhony. Ponechte jen ty letošní, které obrazily z hlavního kmínku. Boční větve pak zkraťte na délku přibližně deseti centimetrů a ponechte na nich dva až tři pupeny.

Růže polyantky si žádají jiná pravidla

Pokud chcete, aby vás během sezóny oslnily množstvím květů, zkracujte pouze jednu třetinu jejich délky. Na bočních výhoncích u starších větví ponechte 3–5 pupenů, u loňských výhonků jejich počet snižte na 2–3. Vyřežte také všechny staré větve ve středu keře, růže na nich všeobecně obrážejí a vykvétají méně. Zbytečně byste nutili rostlinu investovat do něčeho, co už pro ni (ani pro vás) není tak perspektivní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Parkové růže potřebují tu správnou výšku

Mezi všemi druhy růží, které se na našich zahradách vyskytují, jsou ty parkové jednoznačně nejvyšší. Je to i tím, že jsou příliš náročné na řez. Upravují se v dubnu a celá péče se soustředí na odstranění nemocných a poškozených výhonů. Ty zdravé se pak zkracují jen o třetinu (boční větve se pak spokojí jen se 3–4 pupeny).

Velkokvěté růže alias čajové hybridy

Ne vždy je však možné výše zmíněná pravidla použít univerzálně. Máte na zahradě královny růží v podobě hybridních čajovek? Pak byste měli vědět, že se jejich keře tvarují víceméně dokulata. Zkracujeme vždy loňské výhony, a to tak, aby bylo zachováno čtyři až šest životaschopných pupenů (podle velikosti rostliny) ve vzdálenosti asi dvaceti centimetrů. U bočních větví ponechte dva až čtyři pupeny a nekompromisně odstraňte všechny výhonky směřující do středu keře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Miniaturní růže potřebují výhradně jarní sestřih

Jakmile je na jaře vyprostíte z jejich zimního krytu, také vezměte do ruky nůžky. Ideálním obdobím je duben. Zbavte se všech mrtvých a slabých výhonů, zbylé zkraťte o jednu třetinu. A jestliže je keř příliš hustý, odstraňte i nejstarší výhony v jeho středu. Pokud tyto rady dodržíte, budete mít krásné a bohatě kvetoucí růže po celý rok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články