Mnoho lidí nechává růže na zimu prostě jen tak. Maximálně je trochu zastřihne – to však k jejich úspěšnému přezimování ani zdaleka nestačí.
Aby vaše růže bez potíží přežily zimu a v létě vám opět krásně vykvetly, musíte se o ně správně postarat. Důležitá je každá maličkost a pokud budete opravdu důslední, získáte v létě z mnohem více květů než kdy dřív.
Řez a úklid záhonu
Řez je pravděpodobně nejdůležitějším krokem při přípravě růží na zimu. „Je však důležité mít na paměti, že by se nemělo jednat o nijak náročné prořezávání. Místo toho se zaměřte na selektivní prořezávání a čištění, aby byly rostliny připraveny na období zimního klidu,“ radí čtenářka Mirka N. z Prachatic.
- Odstraňte vybledlé květy a listy: Odstraňte vybledlé nebo nemocné květy a žloutnoucí listy. Pokud je na rostlině ponecháte, mohou být přes zimu zdrojem chorob.
- Zastřihněte stonky a větve: Zhodnoťte trsy a větve růžových keřů. Zastřihněte je na přijatelnou výšku, obvykle 18 až 24 cm, v závislosti na klimatických podmínkách vaší oblasti, jak radí web Garlo.
- Stříhejte pod úhlem: Čisté řezy provádějte v mírném úhlu nad pupenem směřujícím ven. Tento úhel podporuje stékání vody z řezu, místo aby se na něm hromadila, a snižuje tak riziko onemocnění.
- Odstraňte opadané zbytky: Odstraňte všechny spadané listy, okvětní lístky a zbytky kolem základny rostlin. Mohou být zdrojem chorob a útočištěm pro přezimující škůdce, jak potvrzuje web Agro-Breza.
Zimní ochrana růží před mrazem
Jakmile jsou vaše růže řádně zastřižené a připravené, měli byste zvážit zajištění další ochrany. To je podle mě zcela nezbytné. Můžete použít mulč nebo rostliny zabalit do pytloviny, abyste je ochránili před prudkými zimními větry a výkyvy teplot. Nezapomeňte tyto ochranné materiály pevně ukotvit, aby je během zimních bouří neodnesl vítr. A pokud si chcete na podzim nechat nové růže zakořenit, použijte banán – návod jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři zveřejnili na jaře.