Jak vyzrát na nemoci pivoněk a ošetřit vaše rostliny včas. Mají léčivé vlastnosti a jsou symbolem bohatství

Pivoňky pokvetou jedna báseň, dusičnan amonný je ke květu nakopne i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nemoci, škůdci a nejrůznější bakterie netrápí pouze lidi a zvířata, ale napadají také celý svět rostlin. Ty však bohužel neumí dát příliš najevo, že je někde problém, a většinou tak rychle přicházejí o listy či květy, nebo celé uhynou. V tomto ročním období se proto zaměříme na pivoňky, u kterých hraje zásadní roli vaše všímavost a prevence. Pokud však zjistíte, že máte rostlinu něčím napadenou, je nutné jednat rychle.

Pivoňka, symbol jara a bohatství

Pivoňky patří mezi překrásné rostliny s nádhernými květy, které můžete vidět v různých barevných kultivarech. Existuje velké množství nejrůznějších odrůd, a vybrat si tak může každý dle svého vlastního vkusu. Díky své nenáročnosti se navíc jedná o velmi hojně pěstované rostliny, které jsou nejen potěchou pro oko, ale mají i řadu užitečných vlastností.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mezi základní z nich patří jejich léčivé vlastnosti, které účinně bojují proti kašli, svalovým křečím a v poslední době se čím dál více mluví i o jejich příznivých protinádorových účincích. Léčivou částí jsou jak kořeny, tak okvětní plátky, které se sbírají vždy z plně rozkvetlých květů. Mimo jiné jsou pivoňky velmi krásnou a vkusnou dekorací jak v řezané podobě v interiéru, tak venku v zahradě, kde se jedná o dlouho žijící trvalku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Už od dob Antiky je tato rostlina považována také za symbol jara a bohatství v životě. Inu, co je na tom pravdy, to asi musí posoudit především její pěstitelé. Za nás se však jedná především o vskutku krásnou a okouzlující rostlinku, která je nenáročná na údržbu a pěstování a odmění se vám plně barevnými květy, silnou vůní a příznivými lékařskými účinky.

Nemoci pivoněk

Stejně jako většina rostlin i pivoňky mohou být snadno napadeny nejrůznějšími škůdci nebo nemocemi. V takovém případě je vždy nejlepší všimnou si toho včas a začít okamžitě jednat. Mezi nejčastější nemoci patří například šedá stonková hniloba a také zasychání pupenů této rostlinky. U těchto nemocí se příznaky projevují již velmi brzy po vyrašení tak, že stonky vadnou a padají, hnědnou a pomalu zasychají. Děje se to i přes to, že rostlinka má správnou vláhu i další vhodné podmínky pro život.

iZdroj fotografie: Unsplash

K ochraně pivoňky je v takovém případě nejlepší volbou odstranění poškozených částí a prevenční aplikace fungicidu formou zálivky. Další nepříjemnou nemocí pro tuto rostlinu může být také černá listová skvrnitost pivoňky, která je způsobena houbami. Ta se projevuje nápadnými hnědými až modrofialovými skvrnami, které se tvoří na okrajích a špičkách listů. Děje se to však většinou až ke konci vegetačního období, takže stačí pouze odstranit napadené listy a o zbytek se postará rostlina sama.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mezi další nemoci, které tuto rostlinku s oblibou napadají, patří také rez, která je dobře rozeznatelná díky žlutohnědému povlaku na listech, který připomíná drobné chloupky. Její likvidace se provádí podobně jako u většiny nemocí, a to odstraněním poškozených listů a květů a také preventivní aplikací fungicidu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě napadení hmyzem je potřeba zvolit konkrétní postřik proti danému druhu a při plísňových onemocněních půdy je dobré vyzkoušet protiplísňové prostředky, lepší výživu zeminy a v nejhorším případě přesunutí rostliny na jiné místo. Nejlepším způsobem, jak zamezit vzniku nemocí a napadení pivoněk, je však jejich preventivní kontrola a pravidelné preventivní postřikování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články