Vrba japonská (Salix integra) v odrůdě ‚Hakuro-nishiki‘ se pyšní opravdu unikátním vzhledem. Zatímco její starší lístky svou zelení nijak výrazně neohromí (byť jistý křehký půvab jim rozhodně upřít nelze), ty nové se zbarvují do lákavých pastelových tónů růžové. Na první pohled tak připomínají peří plameňáka. Stromky tedy působí velmi dekorativním dojmem. A co dělat, aby se jim dařilo i na vaší zahradě?
Jak pěstovat japonskou vrbu ‚Hakuro-nishiki‘
Pro začátek je třeba zmínit, že tolik obdivované „plameňákové“ výhonky se na stromku nebo keři neobjevují po celý rok, ale jen od počátku jara přibližně do června. Později přibývají už jen lístky zelené, což však rozhodně není signálem špatné péče – ba právě naopak. Vrba japonská není náročná na pěstování, takže ji lze bez potíží doporučit i začínajícím zahradníkům. Bez stříhání dorůstá výška okolo 120 cm (roubované rostliny pak 170 cm).
Bez potíží poroste na jakémkoli typu půdy, ale musíte pamatovat na to, že nemá ráda přeschnutí. Během období sucha ji tedy musíte často a vydatně zalévat. Rovněž miluje slunce a správně se vybarví pouze ve chvíli, kdy poroste na plně slunném stanovišti. Polostinné a zastíněné polohy jí nesvědčí. Její pěstování zde může vést nejenom ke ztrátě barvy u dekorativních načervenalých listů, ale také k zasychání špiček větví.
Péče o japonskou vrbu
Ve špatných podmínkách (příliš stinné místo, suchá půda nebo nedostatek živin) bude vaše japonská vrba ‚Hakuro-nishiki‘ náchylná k houbovým chorobám a také k napadení sviluškami nebo mšicemi. Zásah fungicidy nebo insekticidy nestačí, bez přesazení stejně časem uhyne. Co se týče zim, těch se obávat nemusíte.
Tato rostlina je zcela mrazuvzdorná, pouze mladé exempláře čerstvě naroubované na kmen by měly být v místě roubu preventivně chráněny. A to nejlépe během prvních 2 až 3 let kultivace na novém místě. Je tedy vhodné je až k místu roubu přihrnout mulčem nebo obalit netkanou textilií.
Trik pro opětovné vybarvení vrby
I když se dekorativní růžové lístky objevují jen přibližně do poloviny června, není třeba se jich ihned vzdávat a čekat až do příští sezóny. Pokud totiž v této době vrbu seříznete, objeví se znovu. Nebudou však tak intenzivní, jako tomu bývá na jaře. Dbát byste však měli nejenom na její zkrácení, ale také na prosvětlení koruny. Jinak bude růst příliš hustě a velmi brzy ji napadnou houbové nebo jiné choroby. Pravidelný řez je tedy u těchto stromků nutností.
Ve skutečnosti je nutné provést hned dva řezy – ten první hned brzy na jaře, tedy ihned po odkvětu. Tehdy všechny nové výhony silně seřežte a ponechte jen 5–10 cm výhonu nad očkem (tedy místem, kde vyrůstá nový list). V polovině léta je pak vhodné řez ještě jednou zopakovat (nyní už však nemusí být tak hluboký), a to tak, aby koruna měla pravidelný kulovitý nebo deštníkový tvar.
Další tipy pro pěstování
Pokud červnový řez nestihnete, a přesto byste svou vrbu chtěli zkrátit, musíte to provést nejpozději začátkem srpna, protože poté se už vaše rostlina musí připravit na přezimování. Během této doby ji také jednou pohnojte, ale hnojivy s minimálním obsahem dusíku. Další hnojení je podle kondice rostliny vhodné aplikovat na jaře (bohatě postačí dobře vyzrálý kompost).
A jaké dekorativní dřeviny pěstujete na zahradě vy?