Nabídka japonských javorů neustále roste. Hlavním důvodem je jejich nádherné zbarvení přicházející na podzim, kterým dokážou oživit každou zahradu. Další předností těchto okouzlujících dřevin je jejich malý vzrůst, jenž se pohybuje od dvou do pěti metrů. Vy si tak nemusíte dlouho lámat hlavu s tím, kam je umístíte, protože se vejdou téměř všude.
Pečlivě je chraňte před větrem
Japonským javorům se nejlépe daří v polostínu a závětří. Při jejich výsadbě (nejlépe v říjnu či listopadu) se tedy vyvarujte místům, kde hodně fouká (mohlo by dojít k poškození mladých větví) a příliš svítí slunce (hrozí nebezpečí úpalu). Půdu tyto stromy vyžadují výživnou a mírně kyselou. Co se týče zálivky, během léta dbejte na zvýšený přísun tekutin ke kořenovému systému a při západu slunce jednou za čas poroste listy.
Javor dlanitolistý má nejroztodivnější kultivary
Nejběžnějším druhem javorovitých dřevin pocházejících z východní Asie je javor dlanitolistý (Acer palmatum). Dorůstá do výšky tří metrů, a to v jakýchkoli podmínkách. Díky kompaktní tvaru se perfektně hodí do opravdu malých zahrad, větších skalek, předzahrádek a atrií. Jeho nejznámějšími kultivary jsou:
- Dissectum Viridis a Dissectum Garnet (s tzv. stříhanými listy),
- Atropurpureum (s bordó olistěním),
- Shirazz (s bílo-zeleno-růžovým zabarvením)
- a BI-HOO (se zlatožlutými až oranžovými odstíny koruny).
Ginnala zbarví zahradu do ruda
Javor amurský (Acer ginnala) je maximálně 3-4 metry vysoký strom, pro který jsou charakteristické letorosty hnědočervené barvy. Jeho kůra je zpočátku úplně hladká a postupně se mění v rozbrázděnou. Nepravidelně pilovité listy se na podzim zbarvují do nádherné karmínově červené barvy. Tato dřevina je tolerantní vůči slabšímu přísušku a zasolené půdě.
Nejvyšší je javor japonský
Velmi odolným druhem z čeledi javorovitých je javor japonský (Acer japonicum). Tento strom se perfektně hodí do středních až velkých zahrad. Pokud mu dopřejete vhodné podmínky, doroste do výšky úctyhodných pěti metrů. Můžete pod ním tedy pěstovat nejrůznější stínomilné rostliny. Mezi nejoblíbenější kultivary patří např. Vitifolium a Aconitifolium.
Máte na zahradě některý z druhů japonských javorů? Pokud ano, který?