Jarní budíček pro túje: Aby se zelenaly, je potřeba použít ke hnojení popel

Dřevěný popel není jen obyčejným odpadem. Naopak – na zahradě vám může pomoci opravdu v mnoha ohledech.

Jak rozmnožit túje na zahradě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednou z méně známých, ale pozoruhodně účinných metod, jak zvýšit vitalitu těchto stálezelených krasavců, je použití dřevěného popela jako hnojiva. Dřevěný popel, bohatý na důležité minerály, může v péči o tyto okrasné dřeviny hrát opravdu zásadní roli, a to, zejména pokud jde o jejich ozdravení po zimě a posílení jejich zeleného růstu, jak uvádí web TakToJeNášSvět.

Proč tújím prospívá dřevěný popel

Dřevěný popel je bohatým zdrojem draslíku, vápníku a hořčíku, které mají zásadní význam pro zdravý růst rostlin, a to zejména stálezelených dřevin, jako jsou právě túje. Draslík hraje zásadní roli v celkové vitalitě rostliny, pomáhá při regulaci vody a odolnosti vůči chorobám. Vápník je nezbytný pro vývoj a růst buněčných stěn a podporuje zdravé listy a kořeny. A hořčík je základní složkou chlorofylu a je tak zcela nezbytný pro fotosyntézu.

Zlepšení pH půdy

Tújím se nejlépe daří v mírně kyselých až neutrálních půdách. Dřevěný popel vám tak dokáže pomoci i ve chvíli, kdy je půda příliš kyselá. Před použitím popela je však nezbytné vždy otestovat pH půdy, protože jeho nadměrné používání může vést naopak k zásaditému stavu, který by mohl tújím bránit ve vstřebávání některých důležitých živin.

Pokud si chcete užívat pohled na vlastní živý plot z tújí, nemusíte kupovat sazenice. Rostliny si jednoduše namnožíte z řízků.

Toxická okrasa českých zahrad: Túje se tváří neškodně, je však vysoce jedovatá

Jak používat dřevěný popel ke hnojení tújí

Ujistěte se, že spálené dřevo je čisté, neošetřené a nenatřené, protože škodlivé chemikálie se mohou vyluhovat do půdy a vaše rostliny časem poškodit. Popel skladujte v suché, uzavřené nádobě, aby se z něj nevyplavovaly živiny. A kdy ho aplikovat? Nejlepší doba je podle webu VeseléBydlení brzy na jaře, právě když půda rozmrzá a túje začínají vykazovat známky nového růstu. To stromům pomůže vstřebat živiny v době, kdy vstupují do aktivní fáze svého života. Pokud jste to však nestihli, klidně je pohnojte ještě teď. Budou za to opravdu vděčné.

Dejte svým tújím na jaře kýženou vzpruhu. Stačí k nim nasypat pořádnou porci toho správného dřevěného popela. iZdroj fotografie: Depositphotos
Dejte svým tújím na jaře kýženou vzpruhu. Stačí k nim nasypat pořádnou porci toho správného dřevěného popela

„Jednoduše naneste tenkou vrstvu dřevěného popela kolem základny stromu až pod oblast, která se nachází přímo pod vnějším obvodem větví stromu. Vyvarujte se hromadění popela přímo u kmene, protože to může způsobit poškození kůry. Nakonec ho jemně zapracujte do vrchní vrstvy půdy, aby nedošlo k jeho odfouknutí. Zalijte a máte hotovo,“ radí zahradnice Andrea L. z Loučně  která už dříve do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslala i šikovný návod pro výsadbu brambor. Vyzkoušet můžete i hnojení dusičnanem amonným.

Jak o své túje na jaře pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články