Výsadba brambor v dubnu: Ideální jsou poslední dny v měsíci

Pojistěte si letos úrodu svých brambor hned několika způsoby. Skvěle vám k tomu může pomoci například kalendář.

Kdy je čas vykopat brambory: Roli hrají zažloutlé vršky i odrůda i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Oteplování půdy a snižující se hrozba mrazů vytvářejí zejména v druhé polovině dubna vhodný okamžik pro přípravu bohaté úrody brambor. Proto je dobré vědět, jak výsadbu správně načasovat, jak připomíná web HomeInCube.

Optimální načasování: Teplota napoví vše

Dubnové kolísavé klima je třeba dobře odhadnout, jinak svou úrodu ohrozíte. A čím se tedy řídit? Půda musí v hloubce 10 cm dosahovat příjemné teploty kolem 7-8 °C, což je rozhodující ukazatel pro účinné klíčení hlíz. Stejně důležité jsou ovšem podle webu NašeZahrada i noční teploty, které by se měly stabilně držet nad bodem mrazu, aby byly vzcházející klíčky chráněny před možným poškozením nízkými teplotami.

Právě proto většina zahrádkářů sází brambory na konci dubna. Půda se v této době již dostatečně prohřeje, což podporuje rychlejší klíčení a vývoj kořenů. „Navíc výsadba v této době umožňuje bramborám plně využít jarní vláhu, která je pro jejich růstový cyklus mnohdy rozhodující,“ připomíná paní Andrea L. z Loučně, která už dříve do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslala i šikovný návod na odstraňování skvrn.

Co nesázet vedle rajčat: Brambory mohou zkazit celou úrodu

Výběr správného místa

Bramborám se podle mých zkušeností nejlépe daří na dobře osvětlených místech, která jsou chráněna před silnými větry, ale zároveň mají dostatek slunečního světla. Samotné hlízy vždy sázejte do kypré, dobře provzdušněné půdy. Doporučuji i obohacení půdy kompostem nebo hnojem, které půdu nejen vyživují, ale také zlepšují její strukturu a schopnost zadržovat vlhkost. K výsadbě vyberte robustní brambory bez chorob. Tito šampioni budou vaší první linií v boji o maximální úrodu.

Pokud chcete, aby se vám letos úroda brambor opravdu vyvedla, nesmíte podcenit určení správného termínu výsadby. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby se vám letos úroda brambor opravdu vyvedla, nesmíte podcenit určení správného termínu výsadby

Hledejte také pokud možno pevné hlízy s viditelnými očky – to jsou místa klíčení, kde se objeví nové rostliny. A jak říkal můj děda: Trocha opalování před začátkem akce dokáže zázraky. Málokdo ví, že vystavení sadbových brambor slunečním paprskům po dobu 2-3 dnů pomáhá zpevnit jejich slupku, což snižuje riziko vzniku chorob přenášených půdou. Určitě se tedy tuto metodu vyplatí vyzkoušet. A pokud máte na zahradě málo místa, můžete podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů vyzkoušet i šikovné pěstování brambor v pytlích.

Jaké jsou vaše zaručené tipy pro maximální úrodu brambor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články