Pěstování brambor v pytli: Úroda bude vysoká, navíc se ušetří místo

Pěstování zeleniny v pytlích je v poslední době velmi oblíbené. Podívejte se, jak skvěle se bude dařit například bramborám.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory jsou oblíbenou plodinou pro domácí pěstování. Pokud nemáte dostatek prostoru v zahradě nebo bydlíte v bytě bez zahrady, můžete si vytvořit malou zahrádku na balkóně nebo terase. Jednou z možností je pěstování brambor v pytli.

Trocha nezbytného úvodu

Předtím, než začnete pěstovat brambory v nádobách, je důležité jejich životní cyklus pochopit. Brambory se pěstují z naklíčených sadbových brambor. Při správných podmínkách očka na bramborech klíčí a z nich se vyvine nadzemní část rostliny. Přebytečné zásobní látky a živiny následně směřují dolů ke kořenům a ukládají se do hlíz. Tyto hlízy nazýváme brambory.

Vyberte si správný druh

V nádobách se nejlépe daří ranným odrůdám brambor. A vyzkoušet můžete také pěstování menších červených odrůd. Vyvarujte se však použití běžných brambor z obchodu, místo toho vsaďte na certifikované sadby brambor bez nemocí, jež seženete u online prodejců nebo v zahradních centrech.

Jak pěstovat brambory v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava brambor na výsadbu

Sadbové brambory umístěte na místo, kde se teplota pohybuje v ideálním případě mezi 15 – 21 stupni. A nezapomeňte také na dostatečný přísun světla. To podpoří klíčení. Celou várku průběžně kontrolujte a třiďte – bez smilování vyhoďte všechny brambory s měkkými místy nebo ty se známkami plísně.

Zasaďte brambory ve správný čas

Brambory se ven vysazují až po poslední mrazu. Jsou totiž velmi citlivé na nízké teploty a snadno by se mohly poškodit. Nezřídka tak můžete přijít rovnou o celé bramborové pole. Správná doba výsadby je mimochodem důležitá i při pěstování okurek – i těm se totiž v pytli líbí.

pěstování v pytlech iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vybrat nádobu pro výsadbu

Zvolte si dostatečně velký pytel, který bude mít alespoň 30 centimetrů hloubky a 40 centimetrů průměru. Na dno nádoby nasypte 8 – 10 centimetrů silnou vrstvu volné půdy doplněné o kompost. Brambory zasaďte do půdy naklíčenou stranou nahoru a zakryjte je 6 – 8 centimetry další zeminy. Následně přikryjte klíčky do poloviny zeminou ve chvíli, kdy dosáhnou asi 15 centimetrů. A pokračujte takto stále dál, dokud nedosáhnete vrchu nádoby.

Brambory také potřebují stálou vlhkost – a ty pěstované v nádobách bývají v tomto ohledu ještě o něco náročnější. Je důležité je nepřelévat a udržovat půdu v pytli pokud možno rovnoměrně vlhkou. Mezi zaléváním ji proto nechte trochu vyschnout. Zvažte také mulčování slámou, které pomáhá udržet vlhkost. A nezapomeňte ani na vhodná hnojiva. Posledním tipem je umístění nádoby na dobré místo. Brambory potřebují alespoň 6 hodin slunce, aby dobře rostly. Vyhovovat jim tedy přes den bude spíše polostín (ten zabrání i prudkému vysychání půdy).

Jaké druhy zeleniny pěstujete v nádobách vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články