Pěstování okurek v pytli: Úrodu nesníží a ušetří dost místa

Okurky jsou oblíbenou zeleninou, vyžadují však velké množství prostoru. Ten můžete ušetřit tím, že je začnete pěstovat v pytlích.

Na velkou úrodu okurek nepotřebujete velké záhony. Naopak – vše se vám vejde do jednoho trochu většího pytle. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky jsou zeleninou, bez které si většina lidí neumí zahradnickou sezónu představit. Díky vysokému obsahu vody představují v létě dokonalé osvěžením a v zimních měsících zase nesmí nakládané okurky chybět v žádné domácnosti. Mají však nevýhodu – při pěstování jsou poměrně náročné na prostor, což od jejich pěstování může odradit majitele malých zahrad. Existuje však způsob, jak mít vlastní okurky, aniž byste jim věnovali většinu záhonů – pěstování v pytlích.

Není pytel jako pytel

Nejdůležitější věc, jakou budete potřebovat, je samotný pytel. V obchodech jsou k dostání vaky z různých materiálů – plastové, z netkané textilie nebo třeba z juty. Využít však můžete i použité balení po zemině nebo jiné pevné plastové pytle, například po psích granulích. V takovém případě nezapomeňte ustřihnout rohy na dně nebo vytvořit otvory, kterými bude odtékat přebytečná voda. Vyhněte se černým pytlům na odpadky, které by se na slunci příliš zahřívaly.

Pěstování v pytlích vyžaduje drenáž

Máte-li již zakoupený nebo vyrobený pytel, přišel čas ho naplnit. Na dno nejprve vsypte asi 5 cm drobných kamínků, keramzitu nebo vyložte vrstvou slisovaného kokosového vlákna, aby docházelo ke správnému odtékání přebytečné vody. Poté pytel naplňte kvalitní zeminou, do které přidejte kompost nebo dlouhodobě působící hnojivo. Při pěstování v pytlích se vyplatí zeminu promíchat s trochou perlitu, který substrát provzdušní a stabilizuje jeho vlhkost.

Vysejte do pytlů okurky

Před samotným setím nebo výsadbou pytel zalejte, aby byla zemina všude vlhká. Podle velikosti vaku zasejte dvě až tři semínka nebo vysaďte dvě až tři sazenice. V případě, že bude rostlin v pytli příliš mnoho, budou mít zanedlouho nedostatek živin. Pytle umístěte na slunné místo. Pamatujte, že okurky potřebují spoustu vody a je potřeba je pravidelně zalévat, což u pěstování v pytlích platí dvojnásob. Vyberte jim tedy místo, kam budete mít snadný přístup s konvicí nebo hadicí.

Sazenice - pěstování v pytlích iZdroj fotografie: Depositphotos

Okurky v pytlích vyžadují péči

Jak okurky porostou, budou potřebovat odpovídající oporu. Může to být již hotová opora na okurky z obchodu, kari síť, paleta nebo konstrukce vlastní výroby. Řešením, které také šetří místo, je pěstovat okurky v zavěšených pytlích a nechat liány viset dolů. Okurky pravidelně vydatně zalévejte – zemina v pytlích vysychá rychleji. Pozor ale také na dlouhodobé přemokření. Každé dva až tři týdny okurky přihnojte. U okurek salátovek nebo hadovek nezapomeňte na zaštipování výhonů.

Návod, jak na správné zaštipování okurek.

Jaké jsou vaše triky na šetření prostoru při pěstování okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články