Co nesázet vedle rajčat: Brambory mohou zkazit celou úrodu

Pokud se o svá rajčata staráte správně, a přesto vždy neprosperují tak, jak by měla, bude pravděpodobně problém se sousedy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování vlastní zeleniny je skutečným potěšením, ale abyste měli bohatou a kvalitní úrodu, musíte dodržovat určitá pravidla. Jednou z nejčastějších chyb je sázení nekompatibilních druhů zeleniny vedle sebe. Zvláště rajčata mají mnohé sousedy, kteří jim mohou velmi ublížit. Kterým druhům se tedy vyhnout?

Kterou zeleninu sázet společně s rajčaty

Co se vám vybaví pod pojmem „doprovodná výsadba“? Pokud jste na zahradě nováčky, prozradíme vám, že jde o zahradnickou techniku, která zahrnuje strategickou výsadbu rostlin ve stejné zahradě nebo zeleninovém záhonu. Jde o krok, který v mnoha případech podpoří jejich růst a vzájemnou ochranu. Tato praxe má za cíl obnovit přirozené ekosystémy, v nichž každý druh hraje specifickou roli (a poměrně ostře se tak vymezuje vůči moderním jednodruhovým výsadbám).

Výběr rostlin vzájemně sesazených k sobě je však velmi důležitý, protože některé druhy mohou mezi sebou soutěžit o stejné živiny a minerály, zatímco jiné dokážou žít v symbióze s jinými jednoduše tím, že odpuzují škůdce nebo poskytují stín ostatním. V případě rajčat je důležité vědět, kterým rostlinná se vyhnout.

Fenykl se k rajčatům nehodí

Tato zelenina s anýzovou chutí nemá v zeleninové zahradě mnoho přátel. Mnoho odborníků ji proto doporučuje pěstovat samostatně nebo v květináči. Rozšířený názor říká, že jeho kořeny uvolňují chemickou látku, která brzdí růst okolních rostlin (i když vědecké výzkumy zatím nic takového nepotvrdily). Pokud máte ovšem pochybnosti, je lepší se výsadby fenyklu vedle rostlin rajčat zdržet.

Jak pěstovat rajčata iZdroj fotografie: Depositphotos

Lilek a jak je to sním

I když rajčata a lilky patří do čeledi Solanaceae, neměly by se pěstovat vedle sebe. Obě rostliny jsou náchylné na stejnou chorobu (plíseň rajčat), která se může snadno šířit z jedné na druhou.

Brambory nejsou dobrými sousedy

Stejně jako lilky, i brambory patří do čeledi Solanaceae. Jsou také náchylné k podobným chorobám, které se mohou šířit v půdě. Zasazení těchto dvou rostlin vedle sebe můžete zvýšit pravděpodobnost přenosu chorob. Neopatrná sklizeň brambor může navíc snadno poškodit kořeny rajčat a ovlivnit tak jejich pozdní růst.

Vlašské ořešáky k rajčatům nepatří

Tento strom, pěstovaný pro své dřevo i chutné ořechy, je dalším nežádoucím sousedem pro rajčata. Ořešáky produkují chemickou látku zvanou juglon, která může být toxická pro mnoho rostlin, včetně rajčat.

Kroky ke skvělé letošní úrodě rajčat od A do Zet iZdroj fotografie: Depositphotos

Které rostliny se k rajčatům hodí

A co naopak mezi rajčata určitě vysadit? Tady je několik šikovných tipů.

  • Bazalka pomáhá kontrolovat škůdce, jako jsou molice, třásněnky a mšice a zároveň umí zlepšit chuť rajčat.
  • Cibule a česnek: jejich zápach ochrání rajčata před různými škůdci
  • Jsou to vynikající doprovodné rostliny pro rajčata. Jejich silný zápach je chrání před škůdci.
  • Chřest produkuje chemikálii, která odpuzuje kořenová háďátka a rajčata vylučují solanin, který odhání škůdce chřestu.
  • Špenát, rukola, hlávkový salát, petržel a máta: nemají žádné negativní účinky na jejich růst a mohou dokonce podporovat jejich celkové zdraví na zahradě. Když je spárujete s rajčaty, můžete si vychutnat rozmanitost chutí a lepší ochranu proti specifickým škůdcům.

Co vedle rajčat pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články