Blíží se čas nezbytného řezu hortenzií: Správně provedený úkon zařídí dvojnásobek půvabných květů

Hortenzie patří na zahradách mezi velmi oblíbené a dekorativní rostliny. Aby však vydatně kvetly, je třeba o ně správně pečovat.

i Zdroj fotografie: Freepik / Krzysztof Golik / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hortenzie se dokážou přizpůsobit mnoha různým podmínkám a nejspíš právě proto jsou v českých zahradách tak oblíbené. Nejčastěji se pěstují tři druhy: hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) a hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris). Vypadají opravdu dekorativně a jedno mají společné – vyžadují opravdu dobře provedený řez, jinak v létě pokvetou jen málo nebo dokonce vůbec ne. Navíc je v tomto období lze vytvarovat přesně tak, jak potřebujete.

Kdy řezat hortenzie podle druhu

Nejlepší doba pro prořezávání hortenzií není jednotná. Velmi závisí na druhu hortenzie, kterou máte. Pro hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) a hortenzie dubolisté (Hydrangea quercifolia) je nejvhodnější doba pro řez hned po odkvětu. Toto období bývá obvykle koncem léta nebo začátkem podzimu. U hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) a hortenzie stromečkovité (Hydrangea arborescens) je nejvhodnější doba pro řez koncem zimy nebo brzy na jaře, ještě před začátkem nového růstu.

Jak provést řez hortenzií

Při prořezávání hortenzií je důležité vést řezy vždy ve správném místě a ve správném úhlu, abyste podpořili zdravý růst těchto keřů. A jak si tedy počínat?

  • Nejprve odstraňte veškeré mrtvé, nemocné nebo poškozené dřevo.
  • Staré nebo přerostlé větve odřízněte na pár zdravých pupenů nebo až tam, kde z nich vyrůstá boční větev.
  • Každý řez veďte těsně nad párem pupenů pod úhlem 45 stupňů směrem od středu rostliny. To umožní, aby voda stékala z řezu a zabránilo se hnilobě.
  • Vyvarujte se řezu příliš velké části rostliny najednou, protože by to mohlo hortenzii oslabit a bránit jí v kvetení.
Kdy prořezávat hortenzie a jak to udělat správně iZdroj fotografie: Pixabay

Je také důležité mít na paměti, že nevhodné nebo příliš masivní prořezávání může u hortenzií ovlivnit kvetení. Například prořezávání hortenzií v létě může mít za následek, že následující rok jednoduše nevykvetou. A v neposlední řadě byste neměli zapomínat na to, že některé druhy hortenzií kvetou na starém dřevě, a neměly by se (pokud možno) stříhat vůbec.

Zásady péče o hortenzie

Aby se těmto rostlinám u vás na zahradě dobře dařilo, je třeba jim vybrat i vhodné podmínky. Preferují polostín, ale snesou i plné slunce, pokud mají dostatek vláhy a potřebují také dobře propustnou půdu bohatou na organickou hmotu. Nejlepší doba pro výsadbu hortenzií je na jaře nebo na podzim. Po výsadbě je třeba udržovat půdu trvale vlhkou, dokud se rostlina neusadí a nezačne znovu růst. Všeobecně platí, že hortenzie potřebují pravidelnou zálivku, a to zejména v období sucha.

A nezapomeňte ani na správnou výživu. Vhodné je zejména hnojivo s pomalým uvolňováním, které lze aplikovat na jaře. Podávat však lze i komplexní hnojivo (každé čtyři týdny během vegetačního období). Měli byste rovněž vědět, že některé odrůdy hortenzií mění barvu květů v závislosti na kyselosti půdy. Pokud chcete změnit barvu své hortenzie, můžete upravit pH půdy přidáním síry nebo naopak vápna.

Kdy prořezávat hortenzie a jak to udělat správně – existuje jen jeden správný způsob

Jak o své hortenzie na zahradě pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články