Když hortenzie odmítá kvést: Na vině může být špatná péče v minulé sezóně

Dovolte svým hortenziím, aby letos vykvetly opravu bohatě. Pomůže jim k tomu i správně vedený řez. Vyzkoušejte to.

Jak pěstovat a množit hortenzii díky jednoduchým krokům i Zdroj fotografie: David J. Stang / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dávno pryč jsou časy podzimního řezu hortenzií, který byl kdysi běžný, ale nyní se ukazuje jako méně prospěšný, než se kdysi myslelo – tedy alespoň u některých druhů, jak píše web Rozhlas. Zbytky květů z minulé sezóny, které zůstaly na rostlině přes zimu, tvoří nejen malebný kontrast proti sněhu, ale také působí jako ochrana pro začínající život pod nimi. Pravá chvíle pro akci proto nastává až s příchodem časného jara.

Podstata prořezávání: ozdravení a obnova

Při jarním řezu hortenzií, zejména v březnu, nejde ani tak o estetiku, jako spíše o zdraví a vitalitu rostliny. Tento proces, známý podle magazínu ModerníZahrada jako sanitární řez, zahrnuje odstranění starých a poškozených porostů a zbytků loňských květů. Je to čas, kdy se rostlina očistí od všech neduhů a připraví se na nadcházející růstový spurt.

  • Začněte prohlídkou každého keře, zda nevykazuje známky poškození nebo onemocnění.
  • Aby byl keř stejně krásný jako zdravý, odstraňte větve, které rostou směrem dovnitř ke středu rostliny.

Omlazovací řez a kdy ho použít

Tento drastičtější řez je vyhrazen pro stárnoucí nebo silně poškozené hortenzie a může na jednu sezónu oddálit kvetení, ale je nezbytný pro dlouhodobou vitalitu keře„Přistupte k němu jen ve chvíli, kdy máte před sebou zanedbanou nebo viditelně nemocnou rostlinu,“ napsala nám do redakce Magda N., zkušená zahradnice z Olomouce.

Namnožte si hortenzie pomocí řízkování a vyzdobte si zahradu nekonečným množství barevných keříků

Technika řezu a jak na to

U většiny odrůd hortenzií je nutné seříznout stonky až těsně nad zdravý pár poupat. Snažte se stříhat asi 20 cm od země, přičemž každý řez musí být čistý a šikmý, aby se zabránilo hromadění vody, které by mohlo vést k hnilobě. Při úpravě celkové výšky rostliny mějte na paměti také její tvar a žádoucí strukturu.

Kdy prořezávat hortenzie iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vás i letos hortenzie potěšily nádhernou záplavou květů, musíte je správně seříznout. Právě teď je k tomu ten nejlepší čas.

Cílem je vytvořit otevřený, vzdušný koncept, který umožní přístup světla a vzduchu do nitra rostliny, minimalizuje riziko onemocnění a podpoří její rovnoměrný růst. Toto období také představuje ideální příležitost k výsadbě těchto půvabných keřů, protože podzim k tomu není úplně vhodný, jak už Chalupáři-Zahrádkáři upozorňovali dříve. Pokud jste tedy některé z těchto rad v minulosti porušili, není divu, že se tentokrát květů nedočkáte. Naštěstí to do příštího roku můžete opravdu snadno napravit.

Jak se o své hortenzie staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články