Magnolie, rododendron a hortenzie: Tyto rostliny na podzim nesázejte, zimu nepřežijí

Spousta druhů rostlin preferuje výsadbu v podzimních měsících. Jsou však i výjimky, jejichž sázení byste si měli nechat až na jaro, aby vám nezůstaly oči pro pláč.

co dělat, aby hortenzie kvetly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzim je obdobím, kdy se zahrada ukládá k zimnímu spánku, ale zároveň představuje i ideální dobu k jejímu obohacování a vysazování nových stromů a keřů nebo k jejich přesazování na jiné místo. Nižší teploty a dostatek vláhy jim umožní se snadno ujmout – jejich růst se totiž zastavuje, a tak veškerou energii investují do tvorby kořenového systému. Na podzim se nebojím vysadit většinu ovocných i okrasných druhů, až na několik citlivějších výjimek.

Vysadit na podzim lze většinu ovocných stromů

Druhá polovina podzimu až do prvních mrazíků je ideální dobou k sázení většiny užitkových dřevin. Skvěle se touto dobou ujmou jabloně, hrušně, švestky nebo třešně. Bobulové keře, jako je rybíz nebo angrešt, sice můžete vysadit v průběhu celého roku, já si tuto činnost ale nechávám tradičně na listopad, zejména pokud sázím prostokořenné sazenice, kterým by suché počasí na jaře či v létě mohlo být osudným. Naopak se vyhněte výsadbě teplomilnějších broskvoní a meruněk, radí web Dům a Zahrada.

Stálezelené a teplomilné rostliny si nechte na jaro

Existují ale naopak i rostliny, kterým se podzimní výsadbou nezavděčíte. Patří mezi ně choulostivější druhy, které by mohly vymrznout, například azalky, magnolie, hortenzie nebo rododendrony, jejichž výsadbě jsme se již na webu Chalupáři-Zahrádkáři věnovali. „Pozdě na podzim nesázejte ani stálezelené keře, jsou také náchylnější na vymrzání,“ varuje profesionální zahradník Petr S. z Kladna. Na podzim se nevyplatí ani výsadba suchomilnějších druhů. Juky nebo rozchodníky je tedy lepší vysadit na jaře.

Rybízy můžete sázet po celý rok, nejlepší podmínky ale panují na podzim iZdroj fotografie: Freepik
Rybízy můžete sázet po celý rok, nejlepší podmínky ale panují na podzim

Správná výsadba vyžaduje přípravu

Ačkoliv podmínky panující na podzim usnadňují rostlinám start do života, záleží hlavně na vás, jak se stromku nebo keři bude dařit. Především je důležitý výběr vhodného místa, které zvolte podle požadavků konkrétního druhu. Tam připravte jámu asi čtyřikrát větší, než je kořenový bal rostliny, a důkladně ji prolejte vodou, radí web iReceptář. Zeminu obohaťte o kompost a teprve pak stromek vložený do jámy postupně zasypávejte. V případě, že panuje výjimečně suchý podzim, nezapomínejte strom pravidelně zalévat.

Podzimní výsadba stromů je v plném proudu: Zkušení zahradníci poradí správný postup k tomu, aby je nespálily ani ty nejsilnější zimní mrazy

Na podzim lze vysadit i zeleninu

Dřevinami možnosti podzimního sázení rozhodně nekončí. Naopak, právě teď je nejlepší čas vysadit některé druhy zeleniny, jako je ozimý česnek nebo cibule, o níž se Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali již dříve. Já na podzim také vysévám mrkev a petržel, neboť těmto semínkům dlouho trvá, než začnou klíčit. Semínka vysetá na podzim tak mají na jaře náskok a já se první úrody dočkám o několik týdnů dříve.

Jak na výsadbu listnatých stromů

Jaké rostliny sázíte na podzim?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články