Když růže nekvetou ani nerostou: Na vině je špatně zvolené místo nebo špatný substrát

Pokud se vašim růžím nedaří tak, jak byste si představovali, zkontrolujte jejich podmínky. Nápravu zjednáte snadno.

Když růže nekvetou ani nerostou, zaměřte se na nejčastější chyby i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahrada plná růží, to je sen. Růže nejen nádherně vypadají, hlavně orosené po ránu, ale mnohé druhy krásně omamně voní, až se z té vůně točí hlava. Ne nadarmo je růže královnou květin. Nepřeberně druhů i barev, keříčkové, popínavé… vybere si každý. Jako každá královna, má i růže spoustu požadavků na péči, a některé věci nesnáší. Pokud jí nevyhovíte, urazí se a nepokvete ani neporoste.

Co růže nesnáší

Královna nemůže být ve stínu, musí se skvít na slunci, kde ji každý může obdivovat. Místem pod stromy ji opravdu neuctíte. Rovněž nemá ráda podmáčení, ale ani přílišné sucho, rychlé změny teploty a silné poryvy větru. V chudé půdě nebo s nesprávným pH také nepokvete. Zkrátka Její výsost chce chráněné, ale samostatné místo, maximálně ve společnosti nízkých rostlin. Nerada se dělí o slunce, vodu a živiny.

Nejčastější chyby při pěstování

A jaké chyby dělají zahradníci při pěstování růží nejčastěji? Podívejte se na ty nejvážnější a naučte se, jak jim efektivně předcházet. Vaše růže vám budou dozajista vděčné.

Když růže nekvetou ani nerostou, zaměřte se na nejčastější chyby iZdroj fotografie: Freepik

Zalévání vrchem a rosení

Růže nesnášejí zálivku metodou „top“, tedy svrchu, vždy je zalévejte ke kořenům, ráno nebo večer. Ani rosení listů není vhodné, protože může způsobit rozbujení houbových onemocnění, tedy padlí, černé skvrnitosti nebo rzi. Mokré listy rovněž popálí prudké slunce.

Nesprávné nebo přílišné hnojení

Aby růže bujně kvetly, je hnojení samozřejmě nutné. Ale všeho moc škodí. Přemíra hnojiv může například způsobit zasolení půdy, různé druhy růží také potřebují rozdílný přístup, v úvahu je třeba vzít i roční období, nebo parametry půdy. Růže hnojte časně v předjaří a pak uprostřed května, kdy se začínají tvořit poupata. Hnojení můžete ještě jednou zopakovat koncem června, maximálně ovšem do poloviny července. Královna květin nesnáší zásaditou ani kyselou půdu, nejlépe jí vyhovuje ta s neutrálním pH kolem 6,5. Při této hodnotě pokvete nejbohatěji.

Jarní střih růží může být pro jejich kondici rozhodující, nezanedbejte ho iZdroj fotografie: Freepik

Neodborné prořezávání

Chybu uděláte hlavně prořezáváním v nesprávný čas. Řez růží provádějte zásadně na jaře, nikdy ne na podzim. Výjimkou je odstraňování odkvetlých květů, které naopak podnítí růst nových. Růže mnohokvěté (vícekvěté), velkokvěté a standardní stříhejte každý rok, ostatní méně často dle potřeby. Je důležité, abyste měli vhodné a hlavně ostré nástroje, tupými rostlinu zbytečně poškodíte, což je také častá chyba. Řez provádějte nejlépe v době květu zlatice (zlatého deště). V té době už budou vidět všechny uschlé, mrazem nebo škůdci, které je třeba odstranit. Nedostatečný sanitární řez je další chybou.

Obkládání kameny

Obložení kameny vypadá atraktivně a je velmi módní. Mnohým rostlinám i prospívá, hlavně těm, které mají rády suchou a chudou půdu. Jak ale už víte, růže mezi ně nepatří, takže ji kameny rozhodně neobkládejte. Není to žádná chudá příbuzná, je to přece královna.

Jak se o své růže staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články