Obrovský koberec nádherných květů: Tařička rozzáří celou zahradu, nevyžaduje přitom mnoho péče

Patříte-li mezi milovníky skalek nebo hledáte do zahrady nenáročnou kobercovku, vyzkoušejte něžnou, ale odolnou tařičku.

Tařička - fialový koberec i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nejlepší květiny v zahradě jsou takové, které vyžadují minimum péče a nadělají spoustu parády. Obzvlášť pěstitelé, kteří zahradu navštěvují jen o víkendu, ocení, nemusí-li květiny často zalévat nebo si lámat hlavu s pletím záhonu. Přesně v takovém případě jim práci usnadní tařička, pestrobarevná skalnička, která dokáže přežít i v extrémních podmínkách. Za takřka nulovou péči vás odmění kobercem květů v modrých, fialových, červených a růžových odstínech.

Tařička – květinový koberec plný barev

Tařička (Aubrieta) je nízká trvalka, která k nám připutovala z hor východní a jižní Evropy, kde její původní druh roste a kvete v náročných podmínkách. Dosahuje zhruba deseti až patnácti centimetrů a její drobné lístky a květy tvoří hustý koberec, který brání růstu plevele, což z ní dělá ideální půdopokryvnou rostlinu. Slušet jí to bude především na skalce nebo okraji záhonu, osázet s ní můžete i kamennou zídku nebo nádobu na terase. Svými květy vás bude těšit od března až do června.

Množení tařičky je snadné

Tuto půvabnou kobercovku si snadno namnožíte hned několika způsoby. Nejjednodušší je dělení trsů na podzim nebo brzy na jaře, v průběhu léta ji zase můžete množit řízkováním – dbejte jen na to, aby měl řízek alespoň pět listových růžic. Tařičku si také velice jednoduše vypěstujete ze semínek. Ta můžete vysévat od února do května do pařníku, kde zhruba za tři týdny vyklíčí. Ven je poté přesaďte v druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.

Modrá tařička na zídce iZdroj fotografie: Freeimages

Suchomilec, co nevyžaduje žádnou péči

Tařička bude úplně nejraději, budete-li jí věnovat takřka nulovou péči. V sezóně potřebuje zalévat jen za dlouhodobého sucha a v zimě si nemusíte lámat hlavu s její ochranou, neboť je mrazuvzdorná. Zásadní je výběr stanoviště, miluje vyhřátá, slunečná místa s dobře propustnou půdou. Ideální je, pokud je zemina bohatá na vápník. Jediné, co tařička nesnáší, je dlouhodobé přemokření a příliš kyselá půda. Poté, co v červnu odkvete, rostlinku seřízněte. Tím docílíte toho, že i příští rok vytvoří kompaktní nadýchaný koberec.

Tipy na nenáročné půdopokryvné rostliny do každé zahrady

Jaké odolné květiny máte rádi vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články