Tyto okrasné keře a dřeviny na jaře neprořezávejte. Hrozí, že se „omylem“ připravíte o záplavu květů po zbytek roku

                   

Nejprve si pojďme ukázat, u kterých okrasných keřů a stromů je silný jarní řez za všech okolností kontraindikován. V zásadě ho nelze doporučit u většiny druhů, které kvetou na jaře. Ty totiž aktivní poupata nasazují už v loňské sezóně a na jaře už nestihnou vytvořit další. Špatně provedeným řezem tedy docílíte toho, že kvetení těchto dřevin bude velmi slabé nebo dokonce žádné. Silně ostříhaná rostlina už totiž nevytvoří poupata a vykvete až příští rok.

Tavolník na jaře nestříhejte

Mezi takové keře patří třeba všechny na jaře kvetoucí tavolníky (Spiraea). Pokud si nejste jistí, zda ho na zahradě máte nebo ne, pak vám prozradíme, že ho poznáte podle velkého množství sněhobílých drobných květenství, jež rozkvétají v květnu. Druhy tavolníků, které vykvétají později, naopak bez obav seříznout můžete.

Nestříhejte ani zlatici alias zlatý déšť

Tady je na místě si udělat pořádek v terminologii. Přezdívku zlatý déšť u nás totiž mají hned dva druhy dřevin. Častěji se používá pro rod štědřenců (Laburnum), u nichž květy opravdu visí v hroznech. Naopak ty, které se objevují jednotlivě přímo na větvičkách brzy zjara, patří zlatici (Forsythia), přičemž na zahradách se pěstuje zlatice evropská (Forsythia europaea), původně pocházející z Balkánu.

A jak je to tedy s řezem? Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), který se na zahradách pěstuje nejčastěji, stříhat bez obav lze. Vyhněte se však hlubšímu řezu, který opravdu nemá rád. Naopak pokud ostříháte zlatici evropskou (Forsythia europaea), pak se o její brzkou jarní krásu připravíte. Vždy si tedy pamatujte, že tuto rostlinu můžete stříhat až po odkvětu – nikdy ne dříve.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jaké další dřeviny na jaře nestříhat

S nůžkami nechoďte ani k vistárii (Wisteria). Tyto dřeviny se stříhají v létě (červenec až srpen), kdy odkvetou. Pokud jim na jaře zkrátíte výhony, seříznete spolu s nimi také květní pupeny. Pustoryl (Philadelphus) alias jasmín jarní řez také nesnáší. Stříhá se po odkvětu – měli byste vědět, že to rozhodně není nutné provádět každý rok. Nestříhejte ani hortenzie (Hydrangea), které kvetou na starších výhonech.

V jejich případě seřezávejte pouze odkvetlé květy (nejlépe na jaře a jednotlivé výhonky vždy seřízněte co nejvýše). Každých pár let se pak u hortenzií také vyplatí odstranit nejstarší výhonky. A stejně jsou na tom také šeříky (Syringa), ty (stejně jako vistárie) seřízněte krátce po odkvětu. A řezat by se neměla ani kalina (Viburnum), u níž se vyplatí zastřihávání po odkvětu každých pár let. V sezóně sestřihu sice přijdete o plody, ale v dalších letech bude kalina košatější.

Řez vajgélií na jaře

A do stejně skupiny patří i weigelie alias vajgélie (Weigela). Ošetření těchto půvabných dřevin je nejlepší provést co nejdříve po odkvětu. Dalšími okrasnými dřevinami, které nesnáší jarní řez, jsou i magnolie (Magnolia). Tyto stromy všeobecně nemají rády prořezávání a špatně se po něm zotavují. A samozřejmě také nasazují poupata v předchozí sezóně. Magnolii je tedy vhodné stříhat jen v krajním případě, a to nejlépe v období, kdy kvete.

Stihli jste letos jarní řez svých okrasných rostlin?

Zopakujte si zásady správné péče o okrasné dřeviny v nádobách a volné půdě
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články