Květnové krmení pro pivoňky: Záplavu květů zařídí lžička dusičnanu amonného

Doba kvetení pivoněk je již za dveřmi. K tomu, aby vás tyto královny zahrady těšily bohatými květy, je třeba jim dopřát správné hnojení.

                   

Těžko byste hledali typičtější trvalku našich babiček. Pivoňky jsou oblíbené především pro své velké květy, příjemnou vůni a nenáročnost. Nejčastěji se v zahradách setkáte s pivoňkami čínskými, bylinnými nebo dřevitými. K vidění jsou květy v nejrůznějších barvách a tvarech – od jednoduchých, po poloplné až plné. Skvěle vypadají také ve váze, mají však kratší životnost, ve vodě vydrží méně než týden. Daleko lepší je tedy zvolit tyto květiny vhodné hnojení, které podpoří jejich kvetení a výdrž.

Pivoňkám se líbí na slunci

Vděčné pivoňky nejsou na pěstování nijak zvlášť náročné. Dařit se jim bude na slunečném místě s dobře propustnou, výživnou a ideálně lehce kyselou půdou. Pokud se je teprve chystáte sázet, dobře si rozmyslete, kam je umístíte – pivoňky totiž velice špatně snáší přesazování. V době kvetení vyžadují dostatek vláhy, dlouhodobé přemokření však může vést k jejich úhynu. V případě, že pivoňkám najdete vhodné místo, kde se jim bude dařit, dožijí se tyto trvalky (v závislosti na konkrétním druhu) i několika desítek let.

Dusičnan amonný – dokonalé hnojení pro pivoňky

První možností, jak přilepšit svým pivoňkám, je zakoupit speciální hnojivo pro kvetoucí rostliny s vysokým obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Neméně květinám prospějete použitím dusičnanu amonného, známého také jako ledek amonný – stačí rozpustit jednu lžíci prostředku v deseti litrech vody. Vyvarujte se většího množství, abyste květiny dusíkem nepředávkovali. Vhodnou výživu pro pivoňky představují také organická hnojiva – vyzrálý hnůj, slepičinec, ale třeba i pokosená tráva, která se pod keři bude postupně rozkládat.

Růžové poupě pivoňky iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojení pivoněk správně načasujte

Správné hnojení pivoněk má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat, abyste květinám spíše neuškodili. Půda je k hnojení připravena tehdy, když se objeví mladé výhonky – tím se zemina uvolní a samovolně vznikne prostor pro zalévání. Před samotným hnojením květiny vždy nejprve zalijte. Každý keř potřebuje jeden až dva kbelíky vody – ideálně dešťové. Jakmile se voda zcela vsákne do půdy, můžete zalévat roztokem s ledkem. Výjimku můžete udělat jen v případě deštivého počasí. Po použití jakéhokoliv hnojiva je třeba půdu pod pivoňkami zamulčovat.

Jak pěstovat a na co dbát při pěstování bylinných pivoněk.

Jak a čím hnojíte pivoňky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články