Trvalé zbavení růží chorob a škůdců prostým způsobem: Šikovného lékárenského pomocníka mají všichni doma

Růže jsou poměrně náchylné k výskytu různých chorob a škůdců. Pomoci může obyčejný prostředek z lékárny, který máte doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže (Rosa) jsou na zahradách k vidění opravdu často, ovšem stejně často je trápí i různá onemocnění. Ve hře je například černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae), která je způsobena houbou s latinským názvem Marssonina rosae. Často se vyskytuje také padlí růžové zapříčiněné houbou Sphaerotheca pannosa var. Rosae nebo rez růžová, jíž způsobuje houba Phragmidium mucronatum.

Proti chorobám růží je třeba zakročit včas

Ovšem velmi obávané je i padlí. Růže jsou k této rychle se šířící chorobě obzvláště náchylné. A to tím spíše, že může postihnout i další trvalky, z nichž se rychle šíří. Jde například o astry, floxy, ostrožka či vlčí bob mnoholistý, ale i ovocné stromy a keře (jako jsou jahodníky, angrešty, rybízy, josty, slivoně, jabloně a broskvoně).

I proto je vhodné růže pěstovat ve společnosti těch květin, které zmíněný patogen nepřenášejí. Jde například o:

 • plamének (Clematis)
 • šalvěj (Salvia)
 • kontryhel (Alchemilla)
 • kosatec (Iris)

Pokud nejsou všechny choroby potlačeny včas, hrozí vážně poškození vašich růžových záhonů.

Jak růže je nutné ošetřit

Ne všechny růže rostoucí v zahradách však na tyto potíže trpí. Ošetřit je třeba především

 • růže záhonové – buď velkokvěté nebo mnohokvěté
 • růže sadové – ty, které vytvářejí keře
 • popínavé růže – ty s dlouhými výhony
 • růže půdopokryvné – charakteristický je pro ně nízký vzrůst
 • růže miniaturní – často pěstované na terasách a balkónech
iZdroj fotografie: Depositphotos

Naopak mnohé nešlechtěné růže, jako je například růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a velmi půvabná růže svraskalá (Rosa rugosa) k těmto nemocem příliš náchylné nejsou. Naopak druhy jako růže galská (Rosa gallica) nebo růže řídká (Rosa laxa) patří mezi velmi náchylné druhy a ošetření potřebují.

Kyselina salicylová proti chorobám

A čím tedy růže ošetřit? Pomůže vám oblíbená kyselina salicylová, které se používá například v kosmetice a kterou seženete za pár korun v lékárně. A jak ji použít? Připravte si tento prostředek:

 • 25 ml kyseliny salicylové,
 • 1 polévková lžíce amoniaku
 • 5 ml vody
 • a 1 polévková lžíce tekutého mýdla.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Ze všeho nejdříve rozpusťte kyselinu salicylovou v teplé vodě a poté vytvořte roztok ze všech ostatních složek. Vše nařeďte pěti litry vody a použijte jako postřik. Napadené rostliny ošetřujte každých 7 dní, jinak vám budou stačit 3 až 4 ošetření za sezónu.

Pomoci může i samotný čpavek

Nemáte po ruce kyselinu salicylovou? To vůbec nevadí – vyzkoušet můžete jiný dostupný prostředek – samotný čpavek. Do desetilitrové nádoby nalijte 40 ml čpavku (asi 2 polévkové lžíce) a zalijte vodou až po okraj. Do tohoto roztoku přimíchejte 40 ml 3% peroxidu vodíku a opět dobře promíchejte. Hotový prostředek použijte jako běžnou zálivku aplikovanou na navlhčenou půdu.

Mnoha běžným problémům při pěstování růží může předejít správný výběr stanoviště a také podmínek pro pěstování

Jaké rostliny plánujete letos na své zahradě pěstovat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články