Levné prostředky, které pomohou zakořenit každou rostlinu: Pomůže med i skořice

Pokud rozmnožujete rostliny řízkováním, tento trik zaručeně oceníte. Díky tomuto ošetření bude pro ně mnohem jednodušší zakořenit.

Přírodní hnojivo pro pokojové rostliny: Po lžíci skořice se bude dařit každé rostlině i Zdroj fotografie: Alabama Extension / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V obchodě je k dostání velké množství zakořeňovacích přípravků, které pomáhají řezaným rostlinám opět zakořenit. Nahradit je však můžete přírodními alternativami, které vás přijdou jen na pár korun. Vyzkoušejte také tento osvědčený způsob a vyrobte si doma stimulátor zakořeňování z medu a skořice, po kterém vám rostliny porostou jako divé.

Proč využívat přírodní suroviny

Chemická hnojiva a přípravky k ošetření rostlin pro snazší zakořenění nebo jako ochrana proti škůdcům a nemocem, jsou často vyráběná kombinací nebezpečných látek, které mohou ve výsledku při dlouhodobém používání napáchat více škody než užitku. Přírodní prostředky jsou naproti tomu mnohem bezpečnější a šetrnější jak pro vaše zdraví, tak pro životní prostředí a celý ekosystém na vaší zahradě.

Jak vyrobit zakořeňovací přípravek

Skvělým pomocníkem vám budou mladé vrbové proutky, které nasbíráte na jaře na procházce. Tyto větvičky obsahují velké množství posilujících a výživných látek, které přímo působí na růst a vývoj mladých sazenic a řízků a stimulují rozvoj kořenového systému. Stačí jednoduše mladé vrbové proutky nařezat na pěticentimetrové kousky a vhodit do zavařovací sklenice.

jak ošetřit řízky květin iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní hnojivo pro sazenice

Malými kousky větviček byste měli připravenou sklenici naplnit alespoň do ⅓ její výšky. Následně ji naplňte vodou až po okraj. K tomuto účelu vám nejlépe poslouží dešťová voda nebo voda z kohoutku, kterou byste ale měli alespoň 24 hodin nechat odstát. Sklenici následně uzavřete a na 2 týdny položte na tmavé místo. Pokud byla voda, kterou jste vrbové proutky zalili, teplá, stačí 4 dny. Poté směs použijte k zálivce řízků hortenzií nebo růží. Nedoporučuje se používat na sazenice zeleniny.

Zakořeňovač ze skořice

Účinným a levným prostředkem pro snazší zakořeňování, vám bude také bude mletá skořice. Stačí na papírovou utěrku nasypat jednu polévkovou lžíci skořice a jemně navlhčit pomocí rozprašovače. Řízky květin na ubrousek rozložte a přikryjte druhou stranou vlhčeného ubrousku. Chvíli nechte působit, a poté vraťte řízky zpět do nádoby s vodou.

Podporovač zakořeňování z medu

Účinný a výživný přípravek pro zakořeňování si snadno vyrobíte z jedné polévkové lžíce medu a dvou hrnků vody. Nejprve dejte vodu vařit a přiveďte k varu, a teprve poté v ní nechte med rozpustit. Jakmile směs vychladne, je hotová a můžete od ní na chvíli květinové řízky ponořit. Skvěle vám poslouží také dužina z listů aloe vera.

Jak na řízkování a množení pokojových rostlin

Čím ošetřujete řízky rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články