Odstraňování listů růží je více než jen kosmetickou záležitostí; je to preventivní opatření, které zabrání vzniku chorob.
Patříte k těm, kteří své růže před zimou pečlivě zastřihávají a chrání – nebo je necháváte, aby se o sebe takříkajíc postaraly samy, a předpokládáte, že příroda si poradí sama? V tom druhém případě rozhodně neděláte dobře – a to zejména u šlechtěných odrůd.
Proč je odstraňování listů pro zdraví růží zásadní
Mnoho zahradníků si myslí, že si listů růží vůbec všímat nemusí. Koneckonců opadají přirozeně, ne? Bohužel tato mylná představa může vést k mnoha vážným problémům. Spadané listí totiž vytváří příznivé prostředí pro houbové choroby. Zimu tady přežijí doslova jako v bavlnce a na jaře se vrátí ještě silnější.
Kdy se zbavit starých listů
Nejvhodnějším okamžikem pro odstranění listů je pozdní podzim, po prvních mrazech. V této fázi listy ukončily svůj životní cyklus a rostlina začíná upadat do klidového stavu. Předčasné odstranění listů by mohlo rostlinu stresovat, zatímco příliš dlouhé čekání by zase otevřelo bránu patogenům. Vše spojte s řezem, kterým odstraníte nemocné a křížící se větve.
„Při práci s mrtvými nebo nemocnými větvemi je důležité řezat pod úhlem 45 stupňů nad pupenem směřujícím ven. Tato technika zabraňuje hromadění vody na řezu, což může vést k onemocnění. Mezi řezy nůžky vždy očistěte, abyste minimalizovali šíření chorob,“ radí web TheMirror.
Po správném střihu je podle webu GardenersWorld čas i na důkladnou hygienu růžových záhonů. „Všechny zbývající listy, které vykazují známky onemocnění, jako je černá skvrnitost, plíseň nebo rez, seberte a vyhoďte do koše. Posbírejte také všechny infikované listy, které spadly na zem, protože v nich mohou tyto choroby také přežít.“
Co dělat s odstraněnými listy
Nikdy je nenechávejte v blízkosti růžových keřů! Listy spalte nebo zlikvidujte mimo zahradu. Ke kompostování můžete přikročit pouze v případě, kdy jste si opravdu jistí, že rostlinný materiál neobsahuje žádné choroby. Pro další úroveň ochrany ošetřete půdu po vyčištění oblasti fungicidem nebo přírodním postřikem proti plísním.