Podzimní řez růží je důležitější, než si myslíte. Příští sezónu pokvetou přímo královsky a správně se zahustí

                   

Mnoho zahradníků se ptá na to, kdy je nejlepší prořezat růže (Rosa). Mělo by k tomu dojít na jaře před pučením, nebo naopak až na podzim po odkvětu? A kdy je vlastně nutné radikální prořezávání a kdy se spokojíme jen se základním zkrácením? Odpovědi na tyto otázky sice vypadají složitě, ale věřte nám, že se správnými základními znalostmi a samozřejmě také s trochou praxe se vám vše velmi brzy podaří na jedničku.

Podzimní řez růží chrání před chorobami

Pamatujte si, že podzimní prořezávání růží rozhodně není povinné, ba právě naopak. Jde však o účinné opatření proti některým chorobám těchto královen. Potýkali jste se s padlí, černou rzivostí a jim podobnými? Pak s podzimním ošetřením rozhodně neváhejte. A kdy k němu přistoupit? Ideální doba přichází ve chvíli, kdy se objeví první mrazy. Jako první odstraňte všechny nemocné a slabé výhonky a mrtvé dřevo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud to neuděláte, necháte na rostlině vlastně ideální živnou půdu pro houbová onemocnění a hnilobu, které se během zimy velmi rychle rozšíří. Pokud chcete, můžete v této fázi zkrátit také všechny ostatní zdravé výhonky, a to zhruba na dvě třetiny jejich délky. Výhonky by měly mít přibližně stejnou délku, ale není to podmínka. Keř tak bude vypadat o něco kompaktněji a zdravěji, což se počítá.

Správná technika stříhání růží

Pozor také na to, jak blízko k pupenům stříháte. Nad každým z nich by měl zůstat prostor alespoň několik milimetrů, jinak pupen velmi pravděpodobně zaschne a odumře. Řez veďte v úhlu 45 °C a nenechávejte u pupenu ani příliš mnoho rostlinné hmoty, ta by se naopak mohla stát semeništěm houbových chorob. Pokud chcete zvětšit objem keře, stříhejte větve růží vždy nad pupenem, který směřuje ven. Tím tento proces efektivně podpoříte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na řez popínavých růží

Popínavé růže vyžadují už od výsadby speciální řez, pokud je chceme dopěstovat do správného tvaru. Potřebují každoroční redukci. A pamatujte na to, že popínavé růže kvetou na vodorovných výhoncích, a podle toho se zařiďte. Mělo by vám zbýt jen několik horizontálně vedených výhonů, které poté dají vzniknout právě těm s květy. Pokud tedy růže ostříháte příliš, jednoduše vám nevykvetou.

Velkokvěté růže stříhejte opatrně

A jak postupovat u těchto královen zahrady? Na podzim si jich všímejte jen minimálně. Na jaře pak odstraňte všechny nemocné, slabé a samozřejmě zmrzlé výhonky. Zbytek větví seřežte na čtyři až osm oček tak, aby to horní vždy směřovalo směrem ven z keře. Opět ponechte jen silné výhonky, ty slabší seřízněte na minimum. Starší větve pak uřežte přímo u základny, ale tak, abyste nepoškodili hlavní kmen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stříhání hybridních čajových růží

U tohoto typu růží je žádoucí po všech stránkách bujný růst. Větší prořezávání se provádí pouze v naléhavých případech a na podzim, pokud možno, vůbec ne. Na jaře je možné odstranit příliš divoce vyrůstající ratolesti a samozřejmě také zmrzlé a mrtvé výhonky. Nic dalšího není při péči o tyto půvabné květiny třeba. V sezóně samozřejmě nezapomínejte ani na pravidelné odstraňování odkvetlých květů, což podpoří vývoj dalších poupat.

Které odrůdy růží stříhat na jaře

Ne všem růžím podzimní řez prospívá. Než se chopíte nůžek, zamyslete se nad tím, jak vaše růže kvetou. Pokud totiž zásadně tvoří své květy na mladých, čerstvých výhoncích, pak vždy přistupujte k řezu až na jaře. Na podzim je možné odstranit jen staré a nemocné větve. Jarní prořez totiž podpoří tyto růže v produkci co největšího počtu těchto výhonků, což se samozřejmě odrazí na bohatosti jejich kvetení. Už se těšíte, až vám na jaře tyto královny zahrady opět vykvetou?

Podívejte se na to, jak přistupují k řezu a také k hnojení růží odborníci na slovo vzatí. Odkoukejte od nich užitečné triky
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články