Odkvetlé tulipány si zaslouží tu správnou péči. Začněte tímto zapomenutým trikem

                   

I když jsou pro většinu z nás tulipány něčím, co se na zahradě vyskytuje tak nějak odjakživa (a víceméně bez naší péče), jakmile se na scéně objeví jejich šlechtěné druhy a další rarity, přestane být tato základní teze pravdivá. Jako naschvál totiž ty nejkrásnější kousky padají za oběť chorobám a škůdcům jako první. A jak tomu předejít? Soustřeďte se na správnou péči. A nezáleží na tom, zda se rozhodnete tulipány pravidelně vyjímat ze záhonku, nebo je naopak ponecháte po celý rok jejich osudu.

Jak se o tulipány postarat těsně po odkvětu

Nezáleží na tom, zda máte na záhonku hybridní tulipány (Tulipa), nebo botanické druhy, kterým je například tulipán pozdní (Tulipa tarda). Jakmile dokvetou, je třeba jejich staré květy odstranit ostrými nůžkami. Zabráníte tak vyčerpání rostliny. Pokud jste květinové záhony hnojili už od počátku sezóny, pokračujte v tom ještě další 2–3 týdny. Jestliže však byla tato důležitá součást péče z nějakého důvodu opomenuta, prodlužte hnojení ještě o týden.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Použijte komplexní hnojiva. Ta by měla obsahovat především hořčík a draslík. Pozorně sledujte listy a jakmile zežloutnou, odřízněte je. Zamezíte tak vstupu některých chorob do cibule. Až do této doby také pokračujte s mírnou zálivkou. Věděli jste, že tulipány, které pobývají na záhonku delší dobu, mají kořeny až v hloubce 40 centimetrů? Nebojte se jim tedy co do množství vody trochu přilepšit.

Jak na správné přesazování tulipánů

Pokud chcete tyto půvabné květiny ponechat na záhonku, jednoduše si jich až do dubna následujícího roku přestaňte všímat (teprve poté nastupuje další kolo zálivky a hnojení). Ovšem přesazování si žádá ještě trochu péče navíc. Vybírejte si k tomu především suché dny, kdy cibule rychle zaschnou, a nehrozí jim tak zahnívání, a kopejte co nejhlouběji, aby se nepoškodily. Časné odrůdy se přitom vždy vykopávají jako první.

iZdroj fotografie: Canva

Jak zabránit rozvoji plísní a obávaných houbových chorob? Cibule stačí ponořit do 5% roztoku manganistanu draselného na 10 minut. Pak už jen zbývá je vhodně uskladnit. Při odpočinku tolerují i 23–25 °C, ovšem jakmile se bude blížit termín jejich výsadby (k tomu by mělo dojít v září), snižte týden předem odpočinkovou teplotu na přibližně 17 °C. Tulipány se pak lépe adaptují.

Kam a jak tulipány správně sázet

Vyberte si záhon, na kterém tulipány už minimálně dva roky nerostly, a pokud možno bez přítomnosti bílých lilií. Cibule vysazujte buď přímo do půdy, anebo do speciálních košíků, jež je ochrání před hlodavci. Ty si můžete vyrobit i z obyčejného králičího pletiva (tedy toho, jež se vsazuje do králíkáren). Tulipány je samozřejmě možné pěstovat i v nádobě, v takovém případě potřebují zejména kvalitní drenáž.

Vysazování tulipánů do nádob

Pokud přetrvává suché počasí, rostliny nejméně 14 dní dobře zalévejte. Před příchodem mrazů pak na místo jejich výsadby rozhoďte dobře vyzrálý kompost a vše zakryjte vhodným mulčem. Avšak k tomuto kroku opravdu přistupte až těsně před příchodem mrazů, jinak by se cibule mohly probrat k životu příliš brzy.

Jak předejít nebezpečným onemocněním

Bílé lilie druhu Lilium candidum v sobě přenáší původce obávaného virového onemocnění tulipánů. Je známé také jako pestrokvětost a poznáte ho snadno – na původně jednobarevných tulipánech se totiž objeví atraktivní pruhy. Jeden nebo dva roky tak záhon s tulipány vypadá skvěle, bohužel cibule později odumírají. Jediným řešením je okamžitá likvidace napadených kusů.

iZdroj fotografie: Pixabay

S jakými květinami tulipány kombinovat

Jen málokdy se tyto půvabné květiny vysazují samostatně, nejčastěji bývají součástí trvalkových záhonů. Co k nim tedy přisadit? Skvělé jsou kupříkladu řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris), narcisy (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus), barvínek větší alias brčál (Vinca major), pomněnky (Myosotis) či pryšec statný (Euphorbia characias). Do skalky se lépe hodí botanické druhy tulipánů, jako právě již zmíněný tulipán pozdní (Tulipa tarda).

Za společníky mu vyberte zejména šafrány (Crocus), narcisy (Narcissus), sněženky (Galanthus) nebo bramboříky (Cyclamen). A pokud vysazujete tulipány jako podrost pod stromy, budou jim zdatně sekundovat zejména bledule (Leucojum), puškinie (Puschkinia), modřence (Muscari), ladoňky (Scilla), sasanka vábná (Anemone blanda), konvalinka vonná (Convallaria majalis), šafrány (Crocus), talovíny (Eranthis), sněženky (Galanthus) anebo sasanka hajní (Anemone nemorosa).

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články