Azalka (Azalea) je keř z čeledi vřesovitých s velmi specifickými požadavky na kvalitu půdy a způsob výsadby. Má totiž mělké kořeny a miluje kyselé substráty. Přirozeně roste v Asii, ale stejně dobře se jí daří i u nás. Může mít mnoho barev a bude se jí dařit i tam, kde by jiné rostliny kvést odmítaly.
Dopřejte azalce správný substrát
Po odkvětu byste měli jako první přihrnout k azalkám správným substrát a obnovit vrstvu mulče. Substrát si můžete namíchat sami podle jednoho z těchto návodů:
- rašelina (2 díly), listová zemina (1 díl) a kompostovaná borová kůra (půl dílu),
- rašelina (1 díl) univerzální zemina (1 díl) a kompostovaná borová kůra (1 díl).
Do takto připravené půdy můžete přidat i trochu hnojiva určeného pro azalky a rododendrony. Jako mulč použijte borovou kůru nebo třeba piliny či odřezky z jehličnatého dřeva. Okyselují totiž substrát, což azalkám perfektně prospívá.
Jak zalévat azalku v létě
Kromě chráněného a mírně zastíněného místa potřebují azalky k tomu, aby příští rok bohatě kvetly, také dostatek vody. Vláhu je třeba azalce dodávat po celou letní sezónu. V menší míře ji však vyžaduje i v zimě v bezmrazých dnech. Tato rostlina totiž nepřechází do klidového stavu, proto je velmi často vystavena tzv. fyziologickému suchu a může snadno zahynout. Bohužel tomu značně napomáhá i její mělký kořenový systém.
Kdy správně hnojit azalky
A zapomenout nesmíte ani na přísun živin. Azalky je vhodné hnojit speciálními přípravky určenými pro vřesy, a to nejprve dvakrát. Můžete to provést buď během května nebo o dva měsíce později, tedy na přelomu června a července. Azalky velmi dobře reagují také na nejrůznější mykorrhizní přípravky se symbiotickými houbami.
Ty pomáhají zlepšit kvalitu půdy a zároveň také podporují vstřebávání minerálních látek kořeny. U rostlin s tak mělkým a špatně vyvinutým kořenovým systémem, jako mají právě azalky a rododendrony, se jejich aplikace osvědčuje opravdu dobře. Jejich nákup tak lze rozhodně jen a jen doporučit.
Azalka vám pokvete i doma
Pokud ovšem nemáte na zahradě dostatek místa pro pěstování klasických azalek, můžete vsadit i na pokojové odrůdy. Dařit se i vás bude zcela jistě těmto kultivarům:
- ‚Madame De Crooc‘
- ‚Paloma‘
- ‚Alexander‘
- ‚Antarktida‘
- ‚Christine Matton‘
- ‚Cocco‘,
- ‚Terra Nova‘
- ‚Madame Melanie‘
- ‚Knut Erwen Oranje‘
Které okrasné dřeviny nebo květiny pěstujete vy?