Záplava krásných barevných květů aneb jak na úspěšné pěstování macešky

Zaměřte svou pozornost na pěstování macešek a vysaďte si tyto okrasné květiny již na jaře. Se správnou péčí vám do léta vykvetou nádhernými a zářivými květy.

i Zdroj fotografie: Koichi Oda / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro své dlouhotrvající květy patří macešky mezi nejoblíbenější okrasné rostliny, kterými můžete ozdobit svou zahradu, obruby kolem domu a cest, ale i balkon, altán nebo terasu. Nejčastěji se pěstují od konce léta do podzimu. Pokud je však vysadíte již na jaře, potěší vás svými květy až do nástupu letních veder. Stačí při jejich pěstování dodržovat tato jednoduchá pravidla.

Jak pěstovat macešky

Předpěstované macešky si můžete zakoupit v zahradnictví a doma jednoduše přesadit na vhodné místo. Při výběru dejte přednost rostlinám s mnoha poupaty nebo ještě zcela neotevřenými květy. Macešky sázejte na polostinné místo, kde se jim bude nejlépe dařit. Na příliš stinném místě pokvetou jen zřídka a na slunci trpí horkem. Pokud chcete pěstovat více rostlin v jednom květináči, měli byste mezi nimi dodržovat rozestupy 10 – 12 cm.

Rostliny zavlažujte pravidelně, ale mělce. Ideální je použití rozprašovače. Hlína v květináči nebo záhonech by měla být vlhká, ale nikdy ne mokrá. To by mohlo způsobit zahnívání kořenů. Každých 15 dní můžete macešky vyživit vhodným hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelně prořezávejte odkvetlé výhonky a užijte si téměř nekonečnou záplavu krásných květů.

pěstování macešek iZdroj fotografie: Pixabay

Jak pěstovat macešky ze semen

Připravená semena rozložte na podnos s vlhkou půdu, přikryjte průhledným víkem a nechte takto na teplém místě po dobu dvou týdnů. Poté víko odkryjte a přesuňte podnos na světlé místo. Udržujte půdu neustále vlhkou, aby mohly rostliny snadno vyklíčit. Jakmile dorostou několika centimetrů a objeví se na nich dvě sady děložních lístků, přesaďte je do květináčů. Další dva týdny nechte květináč na teplém a světlém místě, a teprve poté macešky postupným otužováním přemístěte na konečné místo.

Před čím macešky chránit

Tyto okrasné rostliny nejčastěji napadají slimáci a mšice. Vhodným přípravkem proti škodlivému hmyzu lze květiny ošetřit a před útoky škůdců ochránit. Abyste předešli vzniku hniloby nebo plísňovému onemocnění, zaměřte se na správné dávkování vody. Mezi jednotlivými rostlinami byste měli zajistit dostatečný prostor, aby mohlo docházet k přirozené výměně vzduchu.

Jak přesazovat mladé sazenice macešek

Jak pěstujete macešky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články