Pěstování a množení hortenzií: Aneb jak na péči včetně střihu a hnojení

Pokud chcete na své zahradě úspěšně pěstovat a množit hortenzie, měli byste se seznámit s několika základními pravidly

co dělat, aby hortenzie kvetly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hortenzie jsou krásné rostliny, které si zaslouží náležitou péči, ale jejich nádherné květy vám jistě odvděčí. Pokud budete dodržovat uvedené tipy, můžete se těšit na krásné hortenzie na své zahradě opravdu po celý rok.

Jak vybrat hortenzie na zahradu

Jednotlivé druhy hortenzií a jejich kultivary se od sebe liší v mnoha ohledech. Pro zahrádkáře je většinou nejdůležitější velikost květenství a jejich zbarvení. Mezi nejčastější varianty patří hortenzie růžová, bílá nebo modrá. Pěstuje se také hortenzie zelená nebo hortenzie červená, přičemž některé odstíny jsou spíše pastelové, zatímco jiné bývají výraznější.

Kdy správně vysazovat hortenzie

Nejvhodnější doba na zasazení hortenzií je na jaře, a to ve chvíli, kdy definitivně odezní poslední mrazy a půda se dobře prohřeje. Při zasazování je důležité dbát na to, aby rostliny měly dostatek prostoru, zejména pokud se jedná o větší druhy. Hortenzie preferují kyselou půdu, takže při sázení je vhodné přidat do půdy rašelinu, nebo substrát určený pro acidofilní rostliny. Zemina by měla být mírně kyselá a humózní. Kyselost půdy výrazně ovlivňuje zbarvení květů.

Jak rozmnožit hortenzie listovými řízky iZdroj fotografie: Depositphotos

Při pH 3,5 až 4,5 jsou květy modré, zatímco v méně kyselé půdě jsou spíše růžové. Je také důležité dbát na to, aby zemina neobsahovala vápník, který hortenzie špatně snáší. Obecně se doporučuje vybrat světlé místo v polostínu, které je dobře chráněno před větrem a dalšími rozmary počasí. Pokud takové místo nemáte k dispozici, měli byste vědět, že hortenzie obvykle snesou i přímé slunce, ale potřebují pak větší množství vláhy. Při výběru stanoviště je také zapotřebí zvážit, jaký konkrétní druh hortenzie by byl pro vaši zahradu nejlepší.

Péče o zahradní hortenzie

Hortenzie milují vlhkost, a proto je důležité je pravidelně zalévat. Zvláště v době sucha by neměly být ponechány bez vody déle než jeden den. A v případě, že jsou vystaveny po větší část dne přímému slunci, doporučuje se je pravidelně ochlazovat rosením (nejlépe pomocí zahradní hadice). Starší keře už tuto péči naštěstí nepotřebují. Dopřejte jim také hnojivo pro kyselomilné rostliny, a to ideálně na jaře a v létě, aby měly dostatek živin pro bujný růst a bohaté kvetení.

Jak pěstovat a množit hortenzii díky jednoduchým krokům iZdroj fotografie: Pixabay

Stříhání hortenzií a jak na to

Stříhání hortenzie je důležité – jedině tak porostou kompaktně a nabídnou vám krásnou siluetu. Výjimkou jsou druhy hortenzií, které kvetou na novém dřevě, ty je doporučeno stříhat co nejméně anebo hned po odkvětu. Jde například o hortenzii velkolistou (Hydrangea macrophylla) a hortenzii dubolistou (Hydrangea quercifolia).

U většiny druhů hortenzií se však řez provádí na konci zimy (nebo na jaře), když rostliny ještě netvoří květy. V této době se odřezávají staré a zaschlé větve a zmenšuje se tak objem keře. Takto se stříhá například hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) či hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens).

Které druhy okrasných dřevin pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články