Pěstování rozchodníků od A do Zet. Nenáročné sukulenty porostou i na náročných místech

Rozchodníky jsou trvalky, které se v zahradě velmi snadno pěstují a potěší vás krásnými květy a listy. Naučte se je pěstovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozchodníky jsou jedny z nejkrásnějších trvalek, které můžete pěstovat v zahradě. Tyto rostliny vás každoročně potěší pěknými listy a sytě barevnými květy (zejména na konci léta a začátkem podzimu). A jsou nenáročné na pěstování, takže si s nimi snadno poradí i začátečník.

Jak pěstovat rozchodníky

Při pěstování rozchodníků je důležité dbát na to, aby měly dostatek slunce a dobře propustnou půdu. Mnohé druhy jsou ovšem velmi odolné proti suchu a mohou být vysazeny i v kamenité zemině. Nic dalšího ke své spokojenosti nepotřebují. Tyto rostliny jsou zkrátka a dobře skvělou volbou pro každého, kdo si chce na zahradě užít pohled na krásné a nenáročné rostliny. Kombinovat je můžete i s různými suchomilnými trvalkami, jako je například mavuň červená, slaměnky, divizny nebo čistec vlasatý. A které druhy jsou mezi zahrádkáři oblíbené?

Ozdoba až do zimy

Dalším krásným druhem rozchodníku je Sedum spectabile, také známý jako rozchodník nádherný. Tato rostlina bohatě kvete a uplatní se v moderních městských i venkovských zahradách. Květy jsou lákadlem pro motýly a hodí se i na řez. A pokud po odkvětu nebudete spěchat s jejich likvidací, stanou se přirozenou ozdobou zahrady i během zimy. Rozchodník nádherný je nenáročná trvalka, které se nejlépe daří na slunečném stanovišti.

Aby zahrada hrála všemi barvami

Středně vysoké rozchodníky jsou skvělou volbou pro smíšené květinové záhony. Doporučujeme například rozchodník Sedum floriferum, který se skvěle uplatní na okraji záhonu. Navzdory slunci a suchu zde může nádherně a vytrvale kvést během celého léta. Ovšem konkrétně tento typ rozchodníku si žádá trochu více vláhy, takže v době těch největších veder ho určitě čas od času zalijte. Pro maximální efekt je vhodné vysadit několik kultivarů různých barev vedle sebe.

Jak pěstovat rozchodníky v zahradě – potěší svou nenáročností iZdroj fotografie: Pixabay

Hvězdičkový koberec pro začátečníky

Jednou z nejkrásnějších variet rozchodníků je Sedum acre, také známý jako rozchodník ostrý. Tato rostlina se rychle rozrůstá a vytváří souvislý koberec, který se v létě pokrývá množstvím drobných žlutých hvězdičkových květů. Rozchodník prudký vyžaduje suché a velmi slunné místo, a poroste dokonce i ve velmi kamenité půdě. Ale pozor – dokáže se opravdu velmi rychle rozrůst.

Rozchodník oděný do purpuru

Pokud hledáte rostlinu s purpurovými listy, doporučujeme vám vyzkoušet Sedum telephium alias rozchodník nachový. Tento druh je nádherný a vynikne na slunečných stanovištích – koneckonců právě proto je zbarven červeně. Chrání se tak totiž před nepříznivým vlivem UV záření. Tyto rostliny kvetou od poloviny léta do začátku podzimu a jsou velmi odolné proti suchu.

Jaké sukulentní rostliny pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články