Pivoňky pokvetou jedna báseň, pomůže booster ve formě dusičnanu amonného

Jarní hnojení pivoněk je důležité pro nastartování jejich růstu. Pomoci může jeden šikovný pomocník.

První hnojení pivoněk bývá rozhodující – je třeba ho provést už v dubnu i Zdroj fotografie: Miia Sample / Creative Commons / CC BY-SA.20
                   

Pivoňky už bývají v tuto dobu poměrně vzrostlé a na mnoha z nich se začínají objevovat poupata. Pokud však vaše keříky ani přes veškerou snahu nepokvetou (nebo jen minimálně), zaměřte se letos na podporu jejich imunity a tvorby silných kořenů.

Dusičnan amonný jako booster

Hnojení dusičnanem se obvykle používá kvůli tomu, aby se zvýšila úrodnost půdy a podpořil růst rostlin. Dusík je pro zeleň velmi důležitým prvkem, protože pomáhá vytvářet proteiny, enzymy a chlorofyl, který je zodpovědný za fotosyntézu. Existují různé druhy dusičnanů používaných ke hnojení (močovina, dusičnan amonný, dusičnan draselný, dusičnan vápenatý a další). Tyto dusičnany se liší v rychlosti uvolňování dusíku i v účinnosti.

K pivoňkám, kterým se nedaří, se někdy doporučuje dusičnan amonný, a to v množství jedné lžíce na rostlinu (hnojivo je samozřejmě třeba důkladně rozmíchat alespoň ve dvou litrech vody). Je možné použít i jiný typ. Myslete však na to, že příliš mnoho dusičnanů vede k nadměrnému růstu rostlin a vyčerpání půdy, zatímco nedostatek dusíku může způsobit naopak žloutnutí listů a slabý růst.

Jarní hnojení pivoněk je důležité pro nastartování jejich růstu. Pomoci může jeden šikovný pomocník. iZdroj fotografie: Depositphotos

Názory na aplikaci se různí

Někteří zahradničtí mistři však se naopak používání dusičnanu vyhýbají. Poukazují na to, že by jeho aplikace mohla způsobit přebytek dusíku v půdě a vést k nadměrnému růstu listů na úkor květů. U pivoněk se ovšem mohou vyskytnout i jiné problémy (například zvýšená náchylnost k chorobám a škůdcům). Namísto toho doporučují používat hnojiva s vyšším obsahem fosforu a draslíku, která podporují tvorbu květů a zdravý růst rostlin.

Před aplikací hnojiva je také vhodné zkontrolovat pH půdy a zvolit vhodné hnojivo v závislosti na naměřených hodnotách. Doporučuje se také dodržovat doporučené dávkování na obalu hnojiva a aplikovat ho pravidelně (nejlépe v době kvetení pivoněk nebo v době, kdy by správně kvést měly).

Jarní hnojení pivoněk je důležité pro nastartování jejich růstu. Pomoci může jeden šikovný pomocník. iZdroj fotografie: mysza831 / Creative Commons / CC BY-2.0

Co byste ještě měli vědět

Je také důležité mít na paměti, že nadměrné hnojení dusičnanem může mít negativní dopad na životní prostředí, zejména na kvalitu vody. Proto je důležité používat dusičnany s opatrností a v souladu s místními zákony a předpisy (dbejte zejména na ty, týkající se ochrany vodních zdrojů). Další hnojení pivoněk by pak mělo přijít na řadu během června.

Pomoci může i kvalitní kompost

Rozprostřete asi 2 až 3 cm vysokou vrstvu kompostu kolem kořenů pivoňky. Nedávejte ho příliš blízko ke stonku, aby nedošlo k jeho zahnívání. Zakryjte ho vrstvou kompostu nebo mulče. Mulč pomůže udržet vlhkost půdy a omezí růst plevele. Následně opakujte tento postup každý rok na jaře, ideálně před nástupem vegetačního období. Hnojení pivoněk kompostem pomáhá zlepšit půdní strukturu, udržet vlhkost půdy a dodává rostlinám nezbytné živiny.

Jak se o své pivoňky staráte na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články