Pivoňky vykvetou cobydup, na jaře jim stačí dát manganistan draselný

Pivoňky patří mezi opravdu nádherné květiny. Pokud si chcete jejich krásu pojistit, musíte je pohnojit těmi správnými přípravky.

Pivoňky vykvetou cobydup, na jaře jim stačí dát manganistan i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pivoňky mají v srdcích zahradníků i milovníků květin zvláštní místo. Tyto oblíbené trvalky nejenže dodají každé zahradě pestré barvy, ale také přinášejí radost a pocit úspěchu těm, kteří o ně pečují. S jarem, které probouzí dřímající zahradu, je ovšem podle webu iReceptář nezbytné jim doplnit téměř vyčerpané zásoby základních živin, které tyto krásky po dlouhé zimě potřebují.

Pivoňky potřebuje především dusík

Pivoňkám se podle informací z webu Květiny-Oxalis daří jen díky vyváženému hnojivu, která vyžaduje dostatečný přísun dusíku, fosforu a zejména draslíku. Draslík hraje klíčovou roli v regulaci vody, odolnosti vůči chorobám a celkové vitalitě rostlin. Chalupáři-Zahrádkáři tuto živinu v tomto období doporučují i pro pokojové rostliny.

Vytvoření dokonalého výživového lektvaru pro vaše pivoňky zahrnuje jednoduchý, ale přesný recept. Budete potřebovat:

  • 10 gramů manganistanu draselného.
  • 0,5 litru octa
  • 200 ml peroxidu vodíku
  • 10 litrů vody

Jarní budíček pro pivoňky: Dusičnan je nakopne k tvorbě krásných a velkých květů

Začněte rozpuštěním manganistanu draselného v malém množství vody. Přidejte ocet a poté pomalu přilévejte peroxid vodíku. Jakmile směs vyšumí a ztratí svůj původní růžový odstín, nechte ji ustálit a poté ji zřeďte 10 litry vody. „Tento roztok vaše pivoňky nejen vyživí, ale také ochrání před houbovými chorobami,“ píše čtenář Radek T. z Kratonoh, který nám návod do redakce poslal.

Pokud patří pivoňky mezi vaše oblíbené zahradní květiny, pak byste určitě péči o ně neměli zanedbávat ani na sklonku podzimu iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud patří pivoňky mezi vaše oblíbené zahradní květiny, pak byste určitě péči o ně neměli zanedbávat ani na sklonku podzimu

Výživa pivoněk – a co dál

Přestože manganistan draselný poskytuje těmto nádherným květinám během jara významnou podporu, dosažení nejlepších květů vyžaduje o něco komplexnější přístup k výživě. Zaměřit byste se pro měli i na následující prvky:

  • Organická hmota: Před výsadbou obohaťte půdu dobře zetlelým kompostem nebo hnojem, abyste do ní dodali základní živiny a zlepšili její strukturu.
  • Fosfor pro kořeny: Přidání kostní moučky nebo superfosfátu podpoří silný rozvoj kořenů a bohaté kvetení.

Jaké triky při péči o pivoňky používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články