Jak v říjnu zařídit, aby růže v zimě nezmrzly: Kromě proříznutí pomůže i dřevěný popel

Choulostivé růže je potřeba chránit před nadcházejícími mrazy. Dopřejte jim dávku živin v podobě dřevěného popela a hnoje.

Množení růží prostřednictvím banánu je snadné i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže jsou snad nejkrásnější a nejhonosnější keře. Různorodost barev, plnosti květů i vzrůst pak dokonale dokresluje letní rozkvetlou zahradu. Rozhodně se o nich ale nedá říci, že by byly bez údržby, naopak mohou být na pěstování poněkud náročné. Nejen že se jim nevyhýbají všelijaké choroby, potřebují ale také vydatné a hlavně pravidelné hnojení. A to i nyní začátkem podzimu, kdy kromě střihu potřebují i notnou dávku živin a minerálů, aby přežily nadcházející zimu.

Dokonalou ochranou před škůdci je prevence

Aby růže nádherně kvetly, je nutné podpořit jejich zdraví. Jsou-li napadené škůdcem, mohou celou rostlinu zlikvidovat a růžová zahrada zůstane pouhým snem. Bývají náchylné na mšice, svilušky, či černou skvrnitost. Nevyhýbají se jim ale ani padlí či šedá hniloba. V tomto ohledu je tedy nezbytná prevence a pravidelné postřiky, aby byly růže chráněny. Za postřik na mšice ale například není nutné utrácet nemalé peníze, poslouží aplikování žluté stuhy.

Je to právě hlavně podzimní čas, který přispívá ke vzniku plísní a zvýšenému množství výskytu škůdců. V momentě, kdy se začínají pomalu ale jistě blížit mrazy, je nutné přistoupit k jejich přípravě na dlouhou zimu. Ten spočívá ve střihu, zakrytí a také hnojení. Růžové keře zastřihněte asi 2 cm nad 5–8 očkem ve směru od země. Očko poznáte tak, že z něj roste malá větev s lístky. Opětovně je nutné udělat řez ještě na jaře a to v délce 3 oček.

Mšice na růži iZdroj fotografie: Paul van de Velde / Creative Commons / CC BY
Růže jsou náchylné na škůdce, nevyhýbají se jim ani mšice

Volba hnojiva je čistě na vás

Před zimou je nutné růžové keře řádně pohnojit. Dostatečný přísun živin je naprosto nezbytný, aby na jaře vyrašily nové výhony. K tomu můžete zvolit organické, nebo minerální hnojivo.

Směs popela a hnoje je pro růže ideální

Přírodní organické hnojivo je zdlouhavější na přípravu, nicméně výsledek je rozhodně nadmíru uspokojující a je prakticky zadarmo. Do kbelíku nebo jiné vhodné nádoby dejte 1 kg hnoje a doplňte vodou skoro po okraj. Přidejte hrnek kvalitního dřevěného popela a vše dobře promíchejte. Nyní ponechte směs odstát po dobu asi 1 týdne a nařeďte vodou v poměru 1:2. Aby měly růže dostatek výživy, aplikujte na 1 m² celý kyblík naředěného roztoku.

Džber s vodou na trávě iZdroj fotografie: Piqsels
Pro namíchání hnojiva zvolte vhodnou nádobu

Minerální hnojivo je bohaté na živiny

V případě že chcete jít komerční cestou, smíchejte v kyblíku s vodou 25 gramů superfosfátu, 10 gramů síranu draselného a 3 gramy kyseliny borité. Tímto roztokem vydatně zalijte všechny růžové keře.

Před zimou je nutné růže chránit

Na zimní mrazivé období je nutné růže zakrýt. Můžete koupit ochranné vaky na rostliny. Nevychází však úplně levně a máte-li růžových keřů více, je to poměrně vysoká investice. Ideální je použít na zakrytí přírodní materiál, který ochrání rostlinu před mrazy. Ideální volbou je přihrnout ke keři větší množství zeminy a zakrýt jej smrkovými větvemi a listím.

Jak připravujete růže na zimu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články