Půdopokryvné rostliny pro vaši zelenou zahradu

                   

Přemýšlíte o založení zahrady např. u vaší novostavby? Nebo jste se rozhodli pro renovaci stávající zahrady? Ať už jde o kterýkoliv případ, máme pro vás užitečný tip. Vzhledem k narůstajícímu suchu v naší republice asi více než kdy jindy ocení většina z nás trvanlivější a méně náročnou alternativu pro zachování zelené zahrady, než je trávník, ať už je jakkoliv zachovalý a krásný. O trávník se totiž musíte často hodně starat, zalévat jej, plít a hnojit. Naštěstí lze minimálně jeho část nahradit půdopokryvnými rostlinami, které mají podobnou funkci a péče o ně je mnohem snazší.

V zahradě máme podle odborníků hned několik pater, jde např. o patro stromové, keřové, bylinkové – trvalkové atd. To trvalkové se jeví jako jedno z hodně užitečných. Můžete sem totiž nasázet nenáročné rostliny, které se časem rozrůstají a po prvním až druhém roce mezi sebe nepustí plevel.  Nezřídka jde o léčivky nebo o krásně kvetoucí druhy. Když je správně zkombinujete, mohou kvést od jara až do pozdního podzimu. Mezi jejich další výhody patří, že obvykle nepotřebují moc kvalitní půdu a i v horkých letních měsících si vystačí i s minimem zálivky.

Často se nachází zejména v blízkosti stromů či keřů, kde brání vysychání půdy, ale můžete je umístit také do jinak nevyužitých míst zahrádek.

Půdopokryvné rostliny dělíme na:

  • trvalky
  • keře

Mezi trvalky patří např. velmi známý barvínek mnoha druhů, kakost (krvavý, kantabrijský),  rozchodníky, škornice, vrbiny, krásně zelené úrazníky (často mají vzhled mechu), mochničky, mateřídoušky či oblíbené půdopokryvné růže, které při kvetení pozvednou zahradu zase na vyšší úroveň.

Co se týká keřů, známé jsou hlavně třezalky kalíškaté, pachysandry klasnaté, zimolez lesklý, skalník drobnolistý či Dammerův a jalovec čínský a obecný.

Trvalky podle potřeby slunečního svitu

Další dělení trvalek spočívá v potřebě slunce. Na slunná místa můžeme vysadit např. tyto rostliny: levandule, šalvěj, pelyněk, devaterník, astra křovitá, všechny rozchodníky, mochna, šanta, jahodník, mateřídouška, acéna a všechny druhy kakostů.

Naopak do polostínu jsou vhodné: barvínky, kakosty, kontryhel, hluchavky, jahodníky a mochničky a do stínu: bergenie, kamejka, rohoblizeň, škornice, bohyška, mařinka, violka vonná a tlustonitník.

Osobně mám zkušenost na vlastních záhoncích např. s mochničkou trojčetnou, která se moc hezky rozrůstá a má krásné žluté květy, se skalníkem Dammerovým, s mateřídouškou citronovou (má nádhernou vůni zejména po promnutí listů), s úrazníkem i se dvěma druhy barvínků, které mají už teď nádherné květy a rozmnožují se někdy až moc :-).

Mnozí zahrádkáři či lidé toužící po hezké zahradě řeší také vhodné rostliny do svahu. Není jich málo, pro představu uvádím například jalovec či půdopokryvné růže, které patří mezi nejvhodnější.

Ať už má vaše zahrada jakékoliv požadavky na rostliny, které mají rády světlo, stín či mají být ve svahu nebo v méně úrodné půdě, jistě si vybere každý. Důležité je zkoušet a nenechat se odradit případným dílčím neúspěchem, přece jen nemusíte vždy natrefit na úplně zdravá semínka, řízky, balové rostliny atd. Může se stát, že jde o slabé či napadané jedince. A i kdyby bylo vše v pořádku, ne vždy se každá rostlinka uchytí, i když jí zajistíte to nejvhodnější místo. Důležité je se nevzdávat, nastudovat si i potřebnou výživu a rozhodně to zkusit znovu! Ta zelená zahrada s krásnými květy za to stojí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články