Působivé a rychle rostoucí rostliny, které potěší každého netrpělivého zahradníka

Pokud nechcete dlouho čekat na to, až vaši zahradu zaplní krásně rozrostlá zeleň, vsaďte na druhy, které rostou skoro samy.

i Zdroj fotografie: Anirban Saha / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rychle rostoucí rostliny do zahrady jsou ideální pro zahradníky, kteří si přejí vidět výsledky své práce co nejdříve. Tyto rostliny vás potěší nejen nádherným vzhledem, ale jsou také velmi snadno pěstovatelné a odolné vůči nemocem a škůdcům. Vyberte si z osvědčených „držáků.“

Kakost kantabrijský (Geranium cantabrigiense)

Tato rostlina vytváří poměrně velké květy intenzivních barev (fialovo-modré) s kořeněnou vůní. Navíc jsou okrasné kakosty mrazuvzdorné, rychle rostou a mohou dorůst až do výšky 60 cm za rok.

Clematis alias půvabný plamének

Jedná se o popínavé trvalky (při správné péči). Na světě existuje více než 4000 druhů plaménků, oblíbených pro své barevné a pestré květy. Ke šplhání se jim budou hodit ocelová lana, treláže nebo tyče. Clematis může dorůst až do výšky 300 cm za rok.

Škumpa orobincová (Rhus typhina)

Škumpa orobincová (dříve nazývaná ocetná) má rozložitou korunu ve tvaru deštníku. Její listy jsou dlouhé a úzké a na podzim získávají atraktivní červenožlutou barvu. Škumpa dobře snáší suché stanoviště, ovšem velmi rychle se dokáže šířit do okolí. Rostlina může dorůst až do výšky 50 cm za rok.

Ptačí zob iZdroj fotografie: Pixabay

Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare)

Tento keř patřící do čeledi olivovníků má kožovité, lesklé listy a je ideální jako živý plot. Rychle roste a je velmi nenáročný. Dobře roste především na písčitém podkladu a není příliš citlivý na městské znečištění. Ptačí zob může dorůst až do výšky 30 cm za rok.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Tato půdopokryvná rostlina má léčivé vlastnosti. Je ideální pro výsadbu v okolí zahradních jezírek, podél cest nebo mezi keři. Kontryhel může dorůst až do výšky 60 cm za rok.

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum)

Jasmín obecně je žádoucí pro svou intenzivní, lehce omamnou vůni, ovšem jasmín nahokvětý, vhodný i do našich podmínek, vás potěší především svými nádhernými květy, které se objevují leckdy už v lednu. S úspěchem ho lze vysadit u zdi nebo u jakékoli jiné opory.

Jasmín nahokvětý iZdroj fotografie: Depositphotos

Javory všech druhů (Acer)

Javor je velmi dekorativní strom, který dosahuje výšky 5 až 15 metrů. Roste rychlostí 40 až 50 cm za rok a je ideální pro vytvoření živého plotu. Velmi dobře snáší řez a je odolný vůči chorobám a škůdcům. Také dodává zahradě krásné podzimní barvy.

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Tato oblíbená popínavka rychle roste a dosahuje délky až 200 cm za rok, je tedy ideální pro pokrytí stěn a plotů. Břečťan také pomáhá snižovat teplotu v místech, kde roste. A skvěle vám poslouží i jako pokojová rostlina, dokáže totiž čistit vzduch.

Bez (Sambucus) a jeho okrasné formy

Bez rychle roste a dosahuje přírůstků leckdy i 60 až 80 cm za rok. Do zahrady se hodí zejména okrasné odrůdy s dekorativním zabarvením (k mání jsou například ty s vínovými nebo kropenatými listy). Bez je ideální pro slunné polohy.

Vistárie květ iZdroj fotografie: Pixabay

Vistárie čínská (Wisteria sinensis)

Vistárie je bujně rostoucí rostlina, která zaujme svými fialovými nebo bílými květy rostoucími v hroznech. Je však nutné jí zajistit vhodnou oporu, aby se nepolámala pod svou vlastní vahou. Je ideální na okapy, fasádní ploty a vůbec všude tam, kde získá potřebnou oporu. Ale pozor – její kořeny mohou časem narušit své okolí.

Katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides)

Katalpa je strom, který dorůstá výšky až 10 metrů. Roste rychlostí 40 až 50 cm za rok a potěší vás svou dekorativní rozložitou korunu a listy ve tvaru srdce. Krásně vypadá ve větších zahradách a parcích. Pro menší zahrady jsou pak doporučeny spíše zakrslé odrůdy.

Které nenáročné rostliny pěstujete v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články