Zahradníci varují: Tento oblíbený rozchodník nemá na skalce co dělat. Brzy začne růst téměř všude a je velmi obtížné se ho poté zbavit

Některé půdopokryvné rostliny jsou velmi agresivní. Existují druhy, které byste rozhodně vysazovat na zahradě neměli.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud na zahradě přistupujeme k nějaké rekultivaci nebo většímu zásahu do zelené plochy, obvykle ji chceme co nejrychleji opět zazelenit. Ovšem existují druhy, které byste v takovém případě rozhodně používat neměli. Jednou z nich je i rozchodník ostrý (Sedum acre). Na první pohled sice vypadá krásně, ale ve skutečnosti je velmi zákeřný.

Rozchodník ostrý roste rychle

Na první pohled vypadá tato rostlina zcela nevinně. Má drobné lístky, drží se nízko nad zemí a když vykvete, potěší vás značnou záplavou žluti. Bohužel má však i svou stinnou stránku. Vystačí si i s velmi chudými půdami, takže dokáže růst opravdu rychle takřka kdekoli. Brzy se tak začne tlačit i do trávníku nebo na jiné plochy. A je velmi obtížné se ho zbavit, protože se dokáže množit i z opravdu malých kousků. Na zahradě je proto nejlepší ho nepěstovat vůbec.

Co vysadit pro rychlé ozelenění

Naštěstí však existuje množství dalších druhů, které se rychle rozrůstají. Zajímavá je například řetězovka virginská (Physostegia virginiana). Je to zajímavá trvalka, schopná tvořit krásné, husté trsy. Barva květu může být různá, například fialová, bílá nebo lila. Její příjemná vůně navíc láká včely. Kvete bohatě od poloviny léta do konce září.

Zajímavý je také ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Tato květina je dekorativní, krásně ozdobí každé místo, kde bude vysazen. Při správné péči vyroste v krásný, kulovitý a hustý keř, navíc je také léčivý. Tato trvalka je nenáročná na péči a odolná vůči suchu. Jen dejte pozor, abyste si na zahradu nevysadili pcháč oset (Cirsium arvense), který je ostropestřci velmi podobný.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další tipy pro zahradu

Rozchodník nádherný (Sedum spectabile) lze k těmto účelům také uplatnit. Květy tohoto rozchodníku jsou malé, světle růžové a uspořádané v deštníkových květenstvích. Odrůda není příliš populární, ale je opravdu neuvěřitelně krásná, takže se rozhodně vyplatí ho vysadit. A použít lze i prvosenky. Velmi oblíbená je prvosenka jarní a prvosenka bezlodyžná (Primula veris a Primula vulgaris).

Jde o zajímavé a vytrvalé rostliny. Dobře rostou ve stínu a když jim dopřejete všechno, co potřebují (tedy především dostatek závlahy), tvoří ozdobné koule drobných kvítků. Paleta barev je bohatá: jedná se o odstíny od bílé až po tmavě fialovou. Dobře snáší zimu, kvést proto leckdy začíná už v dubnu.

Květy na konci jara

A ještě jeden tip pro vás máme – krásný ladoník modrý (Camassia caerulea). Jde o cibulovitou trvalku, kterou mají zahradníci již dlouho v oblibě. A to především proto, že začíná kvést tehdy, kdy hlavní jarní rostliny v zahradě již odkvetly, tedy obvykle koncem května nebo začátkem června. Trochu připomíná miniaturní lilie.

Jaké rostliny používáte pro zazelenění zanedbaných částí zahrady?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články