Šeřík na zahradě: Krok za krokem k dosažení velmi voňavé rostliny s nezaměnitelnou barvou

Šeřík patří mezi velmi oblíbené kvetoucí dřeviny. Aby vás však potěšil hrozny půvabných květů, je třeba o něj správně pečovat.

i Zdroj fotografie: Ralf Roletschek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) je krásná a elegantní rostlina, která na jaře kvete bohatými květenstvími uspořádanými v hroznech a vydává příjemnou vůni. Při správné péči vám takto půvabně pokvete každý rok, a to bez vynaložení jakékoli větší námahy. A ne vždy musíte šeřík pěstovat volně na zahradě – dařit se mu totiž bude i květináči.

Kde pěstovat půvabný šeřík

Expozice a klima jsou pro růst šeříku velmi důležité . Tato rostlina miluje slunné polohy, je však důležité chránit ji před přímým sluncem, a to zvláště v parných dnech. Trocha přistínění mu tedy nevadí. A jak je to s mrazy? Šeřík je velmi odolná rostlina a můžete ho tedy bez obav pěstovat v zeměpisných oblastech s mírným klimatem, v nichž v zimě teploty klesají i pod – 20 °C (přičemž opravdu odolné druhy snesou i více – ty choulostivější je pak třeba vhodně zamulčovat).

Ideální půda pro šeřík je mírně vlhká a vápenitá – nesmí ovšem být příliš suchá ani kamenitá. Při výsadbě je důležité vykopat mnohem širší a hlubší jámu, než jakou šeřík podle objemu svého kořenového balu nebo samotných kořenů potřebuje. Jámu poté zasypte kvalitní univerzální zeminou s malým množstvím hnoje. V případě pěstování šeříku v květináči je pak velmi důležité nasypat na dno vrstvu keramzitu, aby byl zajištěn dobrý odvod vody.

Užitečné rady pro pěstovávání šeříku na malé i velké zahradě iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na vhodnou zálivku

Zalévání je také důležitým faktorem pro růst šeříku. Při výsadbě je nutné tuto dřevinu zalévat tak, aby se zemina nikdy úplně nevysušila, ale jakmile šeřík vyroste, stane se na vaší péči v tomto ohledu zcela nezávislý – jeho hluboké kořeny totiž dokážou vytáhnout vodu i hluboko ze spodních vrstev půdy. Ovšem pokud pěstujete šeřík v květináči, musíte být opravdu pečliví a zalévat ho vždy, když horní vrstva zeminy úplně vyschne.

Správná výživa šeříku na zahradě

Před začátkem jara stačí mu stačí dodat kvalitní humus, hnůj nebo pomalu se uvolňující (granulované) hnojivo. Řez šeříku není nutný, pouze je třeba odstraňovat suché nebo polámané větve. Pokud je nutné odstranit květenství, je třeba je odříznout šikmým řezem, ale bez odebrání výhonů, které se vyvíjejí pod květy, aby nedošlo k omezení kvetení v následujícím roce. Při stříhání šeříku do vázy pak nikdy nestříhejte více než jednu desetinu větví vaší dřeviny, jinak se příští rok příliš velkého množství květů nedočkáte.

Užitečné rady pro pěstovávání šeříku na malé i velké zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Řez také nikdy neprovádějte na jaře – pouze ten nezbytný, při němž se odstraňují nemocné a mrtvé větve. A to platí i pro další dřeviny, kvetoucí v tomto období. Jde například o:

  • tavolníky (Spiraea),
  • pustoryl (Philadelphus),
  • hortenzii (Hydrangea),
  • kalinu (Viburnum),
  • vajgélii (Weigela),
  • zlatici (Forsythia),
  • vistárii (Wisteria),
  • a magnolii (Magnolia).

Mimochodem – věděli jste, že šeřík dokáže přilákat štěstí a lásku? Stačí jen vědět, jak na to.

Zázrak jménem šeřík aneb naučme se přijímat dary přírody

Jak se o šeřík na zahradě staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články