Nesmrtelný keř svitel zná málokdo, ovšem na zahradě na sebe upoutá pozornost na první pohled, a to zejména na podzim

                   

I když zahrada nejlépe funguje jako celek, vyplatí se čas do času dát přednost i nějaké té solitéře. A pokud se právě po nějaké poohlížíte, máme pro vás skvělý tip. Exotický svitel latnatý (Koelreuteria paniculata) zatím příliš lidí nezná. Jestliže mezi ně patříte i vy, pak si rozhodně rozšiřte obzory. Vaši zahradu nádherně rozzáří především v podzimních měsících a péče o něj není vůbec nijak náročná. Důležité je zejména hnojení.

Strom výjimečné krásy do zahrady

Svitel patří k těm typům stromů, které můžete bez problémů pěstovat jako izolované exempláře, protože na sebe dokážou upoutat pozornost za všech okolností. Na jaře vás upoutají jeho květy, na podzim zase načervenalé listy, které bez potíží vyniknou nad ostatními rostlinami. A navíc vám v průběhu parných letních měsíců poskytne díky své rozložité koruně a hustému listoví velmi dobrý stín.

iZdroj fotografie: Pixabay

Odkud vlastně svitel pochází

Jde o listnatý strom, jež pochází z východní Asie, konkrétně z Číny a Koreje. Při optimálních podmínkách dorůstá výšky 10–12 metrů a pyšní se širokou korunou o průměru 5–6 metrů. Nabízí množství různých kultivarů, takže není problém si do zahrady vybrat ten, který opravdu oceníte a nejlépe využijete. A jak by měla vypadat celoročně dokonalá péče? Nezbytným předpokladem pro správné pěstování je dobře vybrané místo.

Kde a jak svitel pěstovat

Nejlépe mu svědčí umístění na plném slunci, kde však bude zároveň chráněn před silným větrem. Musíte ho ale vždy sázet v minimální vzdálenosti 5–6 metrů od jiných velkých rostlin nebo třeba od domu, velmi rychle se totiž dokáže rozrůst. Nemá rád přemokřování, ale ani sucho. Dbejte proto na dobrou drenáž. Jinak by mohlo dojít k poškození citlivých kořenů, z čehož se svitel jen těžce vzpamatovává.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak a čím svitel hnojit

Neobejde se ovšem i bez správné výživy. Na jaře mu proto dopřejte hnojivo, v němž budou všechny základní živiny (dusík, fosfor a draslík). Nejlepší bude to organické, které nezatěžuje půdu. Hledáte další šikovné rady pro péči? Pak byste měli vědět, že mladé rostliny ocení také mulč, kterým se může stát kůra stromů, posekaná tráva, spadané listí nebo třeba snadno dostupná dřevní štěpka. A co si ještě pohlídat?

Stříhání a množení svitelu

Tvarovací řez není třeba, strom roste ve velmi pěkné formě i bez umělých zásahů. Množení je jednoduché. Během období pozdní zimy jednoduše odřízněte kus loňského dřeva o délce asi 40 cm. Ten ponořte do stimulátoru kořenů a zasaďte ho do květináče naplněného vermikulitem, a to nejlépe pod sklo. Tímto způsobem vytvoříte řízku optimální podmínky, takže vypustí kořeny asi za měsíc. Na jaře ho stačí vysadit ven.

Pořídíte si na zahradu svitel latnatý (Koelreuteria paniculata) také, nebo ho raději vyrazíte obdivovat do některé botanické zahrady?

Okrasných dřevin si do zahrady můžete samozřejmě pořídit mnohem více, seznamte se se zásadami jejich péče
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články