Tajemství krásných růží spočívá v hnojení, skvělou volbou je lógr nebo zálivka z droždí

Vyživte růže těmito hnojivy a podpořte jejich růst. Za pár korun dodáte rostlinám tu nejlepší výživu. Nechte své růže vykvést do krásy díky zálivce z droždí nebo lógru.

jak hnojit růže i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Růže patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny, které zdobí téměř každou zahradu. Abyste si mohli užít záplavu nádherných barevných květů, musíte jim zajistit ty nejlepší životní podmínky. Jedině se správnou péčí budou vaše rostliny vitální a plné barev a vůní. Připravte si doma za pár korun toto vynikající přírodní hnojivo, po kterém růže porostou jako divé.

Jak správně pečovat o růže

Tyto květiny jsou oblíbenou ozdobou každé zahrady pro svůj elegantní vzhled a krásné velké květy plné líbezné vůně. Ke svému růstu a zdravému vývoji však potřebují slunné a teplé místo, kde budou chráněny před silným větrem. Kolem sebe vyžadují také dostatek prostoru, proto v jejich těsné blízkosti nesázejte jiné rostliny, které by jim navíc mohly ubírat živiny z půdy.

Proč je důležité hnojit růže

Přestože jsou tyto rostliny poměrně nenáročné, vyžadují pravidelné vyživování vhodnými hnojivy. Tím dojde nejen k stimulaci růstu a vývoje jejich zelených částí, ale také kořenového systému a květů. Některé výživové prostředky je navíc dokáží ochránit před škůdci a různými nemocemi, houbovými chorobami nebo vznikem plísní. Které látky a živiny v půdě chybí můžete zjistit pomocí laboratorních testů.

Červený květ růže iZdroj fotografie: Freepik

Jak hnojit růže

Testování půdních vlastností se vyhnete, pokud se rozhodnete pro použití přírodních hnojicích přípravků. Jejich používání je navíc z dlouhodobějšího hlediska mnohem šetrnější a bezpečnější, než chemická hnojiva plná toxických a škodlivých látek. Využíváním přírodních hnojiv navíc ušetříte nejen své peníze, ale také životní prostředí. Velkou část surovin pro výrobu výživné směsi naleznete ve své domácnosti.

Čím hnojit růže

Ideálními pomocníky vám při hnojení růží budou fermentovaný hnůj, vyzrálý kompost, kopřivová jícha, hnojivo z kvasnic nebo kávová sedlina. Pro výrobu zálivky z droždí nechte jednu kostku rozpustit v 10 litrech teplé vody a nechte hodinu odstát. Poté nálev aplikujte přímo ke kořenům rostlin. Kvasnice růže vyživí, a navíc pomáhají rozkládat organickou hmotu v půdě, která tak bude pro rostliny mnohem snadněji vstřebatelná.

Kávovou sedlinu pak stačí jednoduše promíchat se zeminou a zapracovat jemně pod povrch. Takto se nejen zbavíte organických zbytků z kuchyně, ale dodáte rostlinám potřebnou výživu. Při zálivce se bude sedlina postupně rozkládat a do půdy se začnou uvolňovat živiny a další prospěšné látky.

Jak na řez a hnojení růží

Čím pravidelně hnojíte růže vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články