Tulipány vykvetou už na konci dubna, stačí je hnojit kuřecím trusem

Kvetení tulipánů je přímo závislé na přísunu těch správných živin. Dodat jim je musíte právě teď – není to nijak těžké.

Výsadba tulipánů na podzim aneb jak to udělat správně a nic nepokazit i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Slepičí trus je víc než jen odpad; je to silný zdroj živin, které mohou katalyzovat růst a kvetení vašich tulipánů. Toto přírodní hnojivo, bohaté na dusík, fosfor a draslík, poskytuje rostlinám vyváženou stravu a podporuje je v jejich zářivém zdraví a úžasném kvetení, jak potvrzuje i web PlantezDureve. Jak ho použít?

Načasování je důležité

Pro plné využití potenciálu kuřecího trusu je rozhodující načasování aplikace. Začněte, když se první výhonky tulipánů odvážně prodírají půdou, a představte jim tak svět, který čeká na jejich barvy a život. Jak na to? Je to snadné. Smícháním 1 litru kuřecího trusu s 10 litry vody vznikne roztok bohatý na živiny, který je šetrný, ale přitom maximálně účinný. Tuto směs nechte 2 až 3 dny odstát a poté ji přeceďte a použijte jako tekuté hnojivo.

Jak pěstovat nekonečné množství tulipánů ve váze či sklenici a navěky si užívat krásnou barevnou kytici

Bezpečnost především

Slepičí trus je sice neocenitelný, ale opatrnost je na prvním místě,“ potvrzuje své zkušenosti s tímto hnojivem paní Magda H. z Kuřimi. Dodává však varování Nadměrné nebo nesprávně naředěné aplikace mohou vašim rostlinám uškodit a proměnit potenciální rajskou zahradu v pole zoufalství. Vždy dodržujte doporučené poměry a vyhněte se hnojení v době největšího denního horka, abyste své křehké tulipány ochránili před popálením a stresem.“

Co si ještě pohlídat

Hnojení slepičím trusem je jen jedním dílkem skládačky. Zapomenout nesmíte ani na pravidelné pletí záhonů, které zajistí, že vaše tulipány nebudou soupeřit o zdroje s jinými rostlinami. A nezapomeňte ani na vyvážení slepičího trusu s dalšími organickými a anorganickými hnojivy, jak radí web iReceptář. Společně totiž vytváří symfonii živin, z nichž každá hraje v péči o vaše tulipány svou nezastupitelnou roli.

Jak vyživit tulipány iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám letos tulipán vykvetly opravdu v plné parádě, musíte jim dopřát ty správné živiny. Vystačíte si s domácími zdroji

Pozor na příliš krásné tulipány

A ještě jednu věc se vyplatí si pohlídat. Jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve, pokud se vám na záhonku z ničeho nic objeví žíhané tulipány, zpozorněte a ihned je vykopejte. Jsou totiž napadeny virem, který jim sice dočasně dodává velmi atraktivní vzhled, ovšem do několika let cibulky spolehlivě zahubí. A to byste jistě nechtěli.

To musíte vidět – sklizeň tulipánů v Holandsku

Jaké jsou vaše triky při pěstování tulipánů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články